Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Wręczenie dyplomów tegorocznym laureatom Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego

15 listopada odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom Stypendium Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, członkowie wyłaniającej stypendystów Kapituły Stypendium UJ oraz laureaci poprzednich edycji konkursu wraz ze swoimi opiekunami naukowymi.
Liczba wyświetleń: 1975
Spotkanie władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z laureatem grantu ERC

Rektor UJ prof. Jacek Popiel i prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski spotkali się 9 listopada z tegorocznym laureatem prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) dr. hab. Dawidem Pinkowiczem, prof. UJ. Naukowiec Wydziału Chemii uzyskał ponad 1,7 mln euro na realizację 5-letniego projektu, który doprowadzi do uzyskania unikatowych fotomagnesów molekularnych.
Liczba wyświetleń: 1443
Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Starting Grants 2022. Najbardziej prestiżowy grant na Starym Kontynencie udało się zdobyć dr. inż. Rafałowi Kucharskiemu z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec zbada, jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Na 5-letnie badania przyznano mu 1,49 mln euro.
Liczba wyświetleń: 1434
XVII Dni Jana Pawła II na Uniwersytecie Jagiellońskim

10 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się główna sesja naukowa XVII Dni Jana Pawła II, którym przyświeca hasło „Gdzie jest źródło? Polska, Ukraina, Europa”. Głównym celem spotkania była dyskusja nad pytaniami i wyzwaniami powstałymi w wyniku wojny w Ukrainie w kontekście intelektualnego dziedzictwa Jana Pawła II.
Liczba wyświetleń: 1400
Wręczono Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka

Za nami 5. edycji nagrody za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce. Decyzją kapituły, której przewodniczy dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisław Sroka, zwyciężył dr Marek Tuszewicki z Instytutu Judaistyki UJ. Nagrodzony tytuł "A Frog under the Tongue. Jewish Folk Medicine in Eastern Europe" ukazał się nakładem prestiżowej Littman Library of Jewish Civilization.
Liczba wyświetleń: 1356
Kilkunastu naukowców UJ na ostatniej liście rankingowej Miniatury

15 działań naukowych zgłoszonych przez Uniwersytet Jagielloński zostało zakwalifikowanych do finansowania w finałowej rundzie konkursu Miniatura 6 realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Uczeni z 10 uniwersyteckich jednostek przeprowadzą badania wstępne i pilotażowe, zrealizują staże naukowe i wyjazdy badawcze o łącznej wartości niemal 600 tys. złotych.
Liczba wyświetleń: 1314
Kolejne Nagrody Miasta Krakowa dla przedstawicieli społeczności UJ

Przyznawane od XVI wieku Nagrody Miasta Krakowa pozwalają wyróżnić osoby, których działania mają szczególne znaczenie dla rozwoju miasta w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, techniki, a także sportu. Podczas uroczystej gali, która 29 listopada odbyła się w Teatrze Variété, laureaci wyróżnień odebrali medale i statuetki. Większość z nich trafiła do pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Liczba wyświetleń: 1288
Były rektor UJ uhonorowany za wkład w rozwój polsko-japońskich relacji

Prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2012-2020, otrzymał w środę 16 listopada Order Wschodzącego Słońca - Złote Promienie ze Wstęgą. Odznaczenie wręczył mu ambasador Japonii w Polsce Akio Miyakima podczas uroczystości, która odbyła się w auli Collegium Novum.
Liczba wyświetleń: 1197
"Człowiek instytucja" – Jubileusz prof. Jana Święcha

15 listopada Aula Collegium Maius UJ wypełniła się przyjaciółmi i współpracownikami prof. Jana Święcha, w latach 2012–2020 pełniącego urząd dziekana Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Okazją do spotkania było wręczenie księgi pamiątkowej "Więcej niż muzeum. Szkice ofiarowane Profesorowi Janowi Święchowi".
Liczba wyświetleń: 1126
Niespójne wyniki badań leków przeciw COVID. Naukowcy z UJ wyjaśnili, w czym tkwi błąd

W badaniach dotyczących wykorzystania w terapii COVID wcześniej istniejących leków otrzymywano niespójne wyniki. Naukowcy z UJ wykazali, że rozbieżności te mogły być spowodowane przypadkowymi różnicami między grupami terapeutycznymi i kontrolnymi oraz niewłaściwą analizą statystyczną, a nie błędami w praktykach badawczych.
Liczba wyświetleń: 1024