uj-popular-articles uj-popular-articles

Popularne wiadomości

Badania z udziałem naukowców z UJ: SARS-CoV2 może przechodzić ze zwierząt na ludzi

Badania, w które zaangażowani byli m.in. naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ - prof. Krzysztof Pyrć i dr Natalia Mazur-Panasiuk, opisane zostały na łamach pisma "Clinical Microbiology and Infection". Podstawą analiz był przypadek pracownika jednej z hodowli norek na terenie Polski.
Liczba wyświetleń : 3486
Jak tworzyć przyjazną przestrzeń w mieście? Badania uczonych z UJ

Zespół badawczy dr hab. Jolanty Perek-Białas, prof. UJ z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazł się w czołówce laureatów międzynarodowego konkursu ENUTC: ERA-NET Urban Transformation Capacities. Projekt „Miasto i Współpraca: Starsze osoby współtworzące zrównoważone i przyjazne bez względu na wiek miasto” zostanie zrealizowany z partnerami z Holandii i Rumunii.
Liczba wyświetleń : 3158
Eksperci ostrzegają: Wariant Omikron zagraża każdemu z nas

Ryzyko zakażenia może być zmniejszone przez przyjęcie dawki przypominającej szczepionki mRNA. Ochronne działanie tej szczepionki zaczyna się po ok. 2 tygodniach. Przypominamy, że dystans i maseczki redukują transmisję wszystkich wariantów SARS-CoV-2. Apelujemy również o wdrożenie rygorystycznej kontroli przestrzegania tych zasad w przestrzeni publicznej - podkreślają członkowie interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
Liczba wyświetleń : 2845
Nagrodzono monografię prof. Magdaleny Siwiec poświęconą Norwidowi

29 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się gala, podczas której wręczono nagrody laureatom konkursu przeprowadzonego przez Instytut De Republica na najlepszą monografię Cypriana Norwida wydaną w latach 2016-2021. Jedną z laureatek jest dr hab. Magdalena Siwiec, prof. UJ z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książki "Sytuacja Norwida - sytuacja Baudelaire'a. Paralele nowoczesności".
Liczba wyświetleń : 2562
Dr Daniel Cichy nadal na czele Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ponownie powołał dr. Daniela Cichego z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM). Czteroletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2022 roku.
Liczba wyświetleń : 2485
Kolejne granty ERC będą realizowane w Uniwersytecie Jagiellońskim

Badacze z Wydziału Chemii UJ oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ zostali laureatami prestiżowego Starting Grant - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) i znaleźli się w gronie 397 nagrodzonych naukowców. Listę tegorocznych zwycięzców przedstawiono w poniedziałek w samo południe.
Liczba wyświetleń : 2439
Sukces uniwersyteckich zespołów badawczych w <span lang="en">QuantERA</span> Call

Sukces uniwersyteckich zespołów badawczych w QuantERA Call

Cztery zespoły naukowe z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazły się wśród laureatów konkursu na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych QuantERA Co-funded Call 2021. Otrzymają one finansowanie z Narodowego Centrum Nauki (NCN) w zakresie badań podstawowych.
Liczba wyświetleń : 2385
Badacze z UJ będą pracować nad systemem wzmacniającym zmysły

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej podjęła decyzję o finansowaniu 10 projektów, które będą realizowane w latach 2022-23 przez polskie i niemieckie instytucje akademickie i naukowe. W gronie laureatów konkursu jest dr Artur Gunia z Wydziału Filozoficznego UJ, który wraz z naukowcami z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Osnabrück opracuje prototyp systemu nasilającego postrzeganie bezpieczeństwa i oceni jego wpływ poznawczy na użytkowników.
Liczba wyświetleń : 2378
UJ otrzyma więcej środków na utrzymanie infrastruktury badawczej

Jak poinformowało Centrum Wsparcia Nauki UJ, podpisana została umowa o dofinansowanie projektu "Utrzymanie infrastruktury badawczej Uniwersytetu Jagiellońskiego powstałej ze środków II priorytetu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007- 2013". Zadanie będzie realizowane w latach 2021-2024 ze środków programu INFRASTARt nadzorowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Liczba wyświetleń : 2138
Spektroskopia ramanowska w diagnostyce dysfunkcji śródbłonka

W czasopiśmie "Journal of Medicinal Chemistry" wydawanym przez American Chemical Society ukazał się artykuł przeglądowy "Toward Raman subcellular imaging of endothelial dysfunction", którego autorami są doktoranci i pracownicy Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET). Praca była współfinansowania w ramach grantu Logic Lab ITN z programu Horizon 2020.
Liczba wyświetleń : 1944