uj-popular-articles uj-popular-articles

Popularne wiadomości

Kolejny sukces UJ w rankingu najlepszych uczelni na świecie

Uniwersytet Jagielloński awansował o kolejnych kilkanaście miejsc w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie na rok 2023, co sprawia, że jest na najwyższej pozycji w historii w tym jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej prestiżowych raportów oceniających szkoły wyższe. Tegoroczny QS World University Rankings uwzględnia łącznie rekordową liczbę polskich uczelni. Światowym liderem niezmiennie Instytut Techniczny Massachusetts.
Liczba wyświetleń : 4229
Piłkarki Uniwersytetu Jagiellońskiego najlepsze w kraju

Uniwersytet Jagielloński Akademickim Mistrzem Polski w piłce nożnej kobiet. Rozegrany w dniach 5-8 czerwca w Poznaniu turniej był pierwszym startem "Jagiellonek" w tej dyscyplinie i od razu zakończył się złotymi medalami - w klasyfikacji generalnej oraz kategorii uniwersytetów.
Liczba wyświetleń : 2296
<span lang="en">ViroGenetics</span> na tropie nowych koronawirusów u zwierząt w Europie

ViroGenetics na tropie nowych koronawirusów u zwierząt w Europie

Grupa badawcza Virogenetics z Małopolskiego Centrum Badawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ), prowadzona przez prof. Krzysztofa Pyrcia, uczestniczy w międzynarodowym projekcie "MUSECoV: analiza środowiskowa koronawirusów - ewolucja i predykcja nowych zagrożeń". W badaniach, które mają zredukować ryzyko pojawienia się kolejnej pandemii, biorą też udział naukowcy z Francji, Włoch i Hiszpanii.
Liczba wyświetleń : 2112
Absolwenci UJ w naborze na aplikacje prawnicze nie mają sobie równych

25 września 2021 roku po raz 16. odbyły się państwowe egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało ich wyniki. Absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) ponownie uzyskali najwyższą zdawalność. Ten sukces osiągają nieprzerwanie od 2006 roku.
Liczba wyświetleń : 2074
Władze regionu nagrodziły profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego

W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyła się gala będąca centralnym punktem całomiesięcznych obchodów Święta Małopolski. Uroczystość była okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla regionu. Złote Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego - Krzyże Małopolski odebrali między innymi profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - Andrzej Mania i Andrzej Szczerski.
Liczba wyświetleń : 1887
Niezwykła monografia słownikowa Podhala nagrodzona przez PAN

We wtorek 7 czerwca prof. Józef Kąś z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas wyjazdowego posiedzenia Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk, otrzymał nagrodę naukową w zakresie językoznawstwa za monumentalny, liczący 12 tomów „Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej”. Monografia w powszechnej opinii uchodzi za najważniejsze dzieło polskiej dialektologii XXI wieku.
Liczba wyświetleń : 1479
Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu

Już po raz 16. redakcja "Dziennika Gazety Prawnej" wyłoniła zwycięzców Rankingu Wydziałów Prawa. Wśród uczelni publicznych pierwsze miejsce - podobnie jak przed rokiem - zajął Uniwersytet Jagielloński, za którego plecami rozegrała się zacięta batalia o 2. miejsce. W konsekwencji ex aequo zajęły je Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski. Trzecie miejsce przypadło z kolei Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Liczba wyświetleń : 1384
Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury

Prof. Ryszard Nycz, kierownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał w środę srebrny medal "Plus ratio quam vis". Uroczystość w auli Collegium Novum była połączona z jubileuszem 70. urodzin tego jednego z najwybitniejszych autorytetów współczesnej polonistyki i kulturoznawstwa.
Liczba wyświetleń : 1104
Poznaliśmy wyniki najnowszego rankingu "Perspektyw"

Od pierwszych edycji rankingu opracowywanego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" walkę o pozycję lidera toczą Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, raz po raz zmieniając się na pierwszym miejscu lub zajmując je ex aequo. Nie inaczej było w tym roku. Podium niezmiennie zamyka Politechnika Warszawska. Uroczysta gala wręczenia dyplomów odbędzie się dziś w stolicy.
Liczba wyświetleń : 1096
Bilety do uniwersyteckich obiektów kupisz także online

"Odwiedź nas… nie pożałUJesz" brzmi hasło promocyjne nowej strony internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego umożliwiającej zakup biletów wstępu do trzech uczelnianych jednostek - Muzeum UJ Collegium Maius, Ogrodu Botanicznego UJ i Centrum Edukacji Przyrodniczej. Witryna została przygotowana zarówno w polskiej, jak i w angielskiej wersji językowej.
Liczba wyświetleń : 1045

uj-popular-articles uj-popular-articles

Popularne wiadomości

Kolejny sukces UJ w rankingu najlepszych uczelni na świecie