Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

6 maja 1964 roku ekspozycję muzealną w Collegium Maius zwiedzili pierwsi goście oprowadzeni przez samego twórcę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i pomysłodawcę jego aranżacji prof. Karola Estreichera młodszego. W związku ze zbliżającą się 60. rocznicą tego zdarzenia, w czwartek 1 lutego w murach najstarszego budynku uniwersyteckiego w Polsce odbyła się inauguracja wydarzeń jubileuszowych.
Liczba wyświetleń: 1313
Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Co roku z tej okazji w Uniwersytecie Jagiellońskim odbywa się sesja naukowa organizowana przez uczelnię, Towarzystwo Lekarskie Krakowskie i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Liczba wyświetleń: 1309
PZU sponsorem drużyn wyczynowych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zespoły wyczynowe Uniwersytetu Jagiellońskiego występujące w Orlen Ekstralidze Piłki Nożnej Kobiet i Ekstralidze Futsalu Kobiet mają nowego Sponsora Głównego. Został nim największy polski ubezpieczyciel - PZU. Pierwszy mecz, podczas którego logotyp Sponsora Głównego pojawi się na koszulkach meczowych zawodniczek Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się 3 lutego br. W ramach rozgrywek Ekstraligi Futsalu Kobiet zmierzą się one z drużyną aktualnego Mistrza Polski - Rekordem Bielsko-Biała.
Liczba wyświetleń: 1299
Nagroda im. ks. Stanisława Musiała dla Roberta Szuchty i Agnieszki Cahn

1 marca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie zostanie wręczona Nagroda im. ks. Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Za twórczość nagrodzony został Robert Szuchta, a za działalność społeczną - Agnieszka Cahn.
Liczba wyświetleń: 1269
Prawie 4,5 mln zł dla MCKP UJ CM na realizację innowacyjnych kierunków studiów

Opracowany przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ CM projekt znalazł się na liście rankingowej organizowanego przez Agencję Badań Medycznych konkursu, którego celem było opracowanie i realizacja autorskiego programu studiów podyplomowych z zakresu nauk biomedycznych. Dzięki wsparciu w wysokości 4 351 254 zł w roku akademickim 2024/2025 w UJ CM ruszą trzy nowe kierunki studiów podyplomowych.
Liczba wyświetleń: 1173
Ponad 1,7 mln zł wsparcia na kształcenie w szkołach doktorskich UJ

Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło 5. edycję konkursu PRELUDIUM BIS na stypendia doktoranckie, projekty badawcze i staże zagraniczne realizowane przez doktorantów w szkołach doktorskich. Wśród laureatów znaleźli się pracownicy naukowi 3 wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Lekarskiego, Chemii oraz Geografii i Geologii.
Liczba wyświetleń: 1166
Ponad 400 tys. euro dla projektu realizowanego w UJ CM

Komisja Europejska przyznała prawie 7,5 miliona euro, w tym 403 tys. euro dla Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, na realizację międzynarodowego projektu naukowo-badawczego In-Touch finansowanego z programu HORIZON Europe. Kierownikiem polskiego zespołu jest prof. Katarzyna Szczerbińska z Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem na Wydziale Lekarskim UJ CM.
Liczba wyświetleń: 1068
Uniwersytet Jagielloński zadba o dostępność uczelni dla osób z niepełnosprawnościami

25 stycznia w Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Członkowie i członkinie komisji, reprezentujące jednostki wsparcia edukacyjnego z całej Polski, jednogłośnie zaakceptowali memorandum w sprawie określenia i przyjęcia celów strategicznych dla zapewniania dostępności szkolnictwa wyższego w Polsce na lata 2024-2028.
Liczba wyświetleń: 1060
Student Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżniony w konkursie INTERSTUDENT 2024

Pochodzący z Kolumbii Esteban Ortiz Escobar, student kierunku International Relations and Area Studies (IRAS) oferowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, został jednym z laureatów 14. edycji konkursu INTERSTUDENT. Nagrodę przyznano mu w trakcie organizowanej w tym roku przez Politechnikę Poznańską konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce” za wyjątkowe osiągnięcia w działalności charytatywnej.
Liczba wyświetleń: 1029
Nagrody za najlepsze prace dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa - edycja 2023. W gronie uhonorowanych znalazło się dwoje autorów rozpraw doktorskich, które zostały obronione w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Liczba wyświetleń: 1019