Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Najlepsze koło naukowe w Polsce działa na Wydziale Lekarskim UJ CM
nagrody

Najlepsze koło naukowe w Polsce działa na Wydziale Lekarskim UJ CM

21.11.2023
Członkowie SKM Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM odebrali w auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie główną nagrodę w kategorii "Najlepsze Koło Naukowe Roku 2023" w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych naukowców StRuNa. Plebiscyt organizowany jest przez Fundację "Fundusz Pomocy Studentom", a patronuje mu Ministerstwo Edukacji i Nauki.
więcej o Najlepsze koło naukowe w Polsce działa na Wydziale Lekarskim UJ CM
Uniwersytet Jagielloński w walce z zanieczyszczeniem powietrza

20.11.2023
Zanieczyszczenie powietrza to temat, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Spalanie paliw kopalnianych, przemieszczanie się pojazdami silnikowymi są głównym źródłem powstawania smogu, który negatywnie wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale stwarza też ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Odnosząc się do tych problemów, naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli urządzenie, które pomaga w walce ze smogiem.
więcej o Uniwersytet Jagielloński w walce z zanieczyszczeniem powietrza
osiągnięcie

17.11.2023
Badaczki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazły sposób, który pozwala w bardzo krótkim czasie pozyskać komórki tkanki kostnej gotowe do przeszczepów lub do innego wykorzystania w terapiach regeneracji kości. Metoda polega na pobraniu z tkanki tłuszczowej mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC) i stymulowania ich w sposób, który inicjuje ich różnicowanie w kierunku tkanki kostnej.
więcej o Na UJ opracowano nowy sposób pozyskiwania komórek tkanki kostnej do bezpiecznych przeszczepów
Szpital Uniwersytecki ośrodkiem referencyjnym <span lang="en">Siemens Healthineers</span>

Szpital Uniwersytecki ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers

17.11.2023
Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU) to największy kompleks medyczny w kraju i jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie. Ze względu na wykorzystanie najnowocześniejszych technologii medycznych w diagnostyce i terapii szpital stał się ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers, dzięki czemu zarządzający, lekarze i technicy z Polski będą mieli możliwość szkoleń oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z krakowskimi ekspertami.
więcej o Szpital Uniwersytecki ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers
Grant na opracowanie nowych terapii chorób o podłożu zapalnym

17.11.2023
Dr hab. Anna Więckowska, prof. UJ z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i prof. Izidor Sosič z Uniwersytetu w Ljubljanie zostali laureatami konkursu OPUS 24+LAP/Weave. W swoim projekcie planują otrzymać pierwsze związki typu PROTAC degradujące kinazy TAK1 i IKKβ o działaniu przeciwzapalnym. Na realizację badań polski zespół otrzyma od Narodowego Centrum Nauki (NCN) finansowanie w wysokości ponad 2 mln zł.
więcej o Grant na opracowanie nowych terapii chorób o podłożu zapalnym