перейти до основного змісту

nagrody

Profesor Stanisław Sroka nagrodzony za badania nad dziejami Spisza

14.03.2018
Prodziekan ds. ogólnych Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisław Sroka otrzymał Nagrodę Benefactor Musaei Scepusiensis (Dobrodzieja Muzeum Spiskiego). Laureata uhonorowano w kategorii badań naukowych za osiągnięcia w przybliżaniu historii Spisza. Pamiątkowy dyplom oraz medal - kopię monety rzymskiej, której oryginał znaleziono w jaskini pod Zamkiem Spiskim - odebrał 9 marca podczas uroczystości w Teatrze Miejskim w Lewoczy.
Читати ще o Profesor Stanisław Sroka nagrodzony za badania nad dziejami Spisza
Historyczny manuskrypt aztecki na UJ

14.03.2018
14 marca w Auditorium Maximum UJ odbył się wernisaż wystawy „Kodeks Boturini – Wstęga o Peregrynacji: indiańska księga o pochodzeniu Azteków”. Prelekcję otwierającą wygłosiła dr hab. Katarzyna Mikulska, kierownik Zakładu Historii i Kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej UW i absolwentka filologii romańskiej UJ. Na wernisażu byli również obecni attaché ds. kultury Ambasady Meksyku w Polsce Irwin Salazar Vega oraz Konsul Honorowy Meksyku w Polsce Janusz Postolko.
Читати ще o Historyczny manuskrypt aztecki na UJ
Nie żyje Stephen Hawking

14.03.2018
Genialny brytyjski astrofizyk, badacz Wielkiego Wybuchu i czarnych dziur, autor "Krótkiej historii czasu", wydanej w 1988 roku książki, która stała się naukowym bestsellerem wszech czasów zmarł w wieku 76 lat.
Читати ще o Nie żyje Stephen Hawking
Wnętrza Biblioteki Medycznej zaprojektują studenci krakowskiej ASP

13.03.2018
Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Stanisław Tabisz oraz prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki podpisali porozumienie o współpracy przewidujące przeprowadzenie konkursu na wykonanie projektu aranżacji wnętrz nowej Biblioteki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum. Powstanie ona w nowoczesnym Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM w Krakowie-Prokocimiu.
Читати ще o Wnętrza Biblioteki Medycznej zaprojektują studenci krakowskiej ASP
osiągnięcie

13.03.2018
Globalne ocieplenie sprzyja zainteresowaniu zmianami klimatu w przeszłości. Popularne stają się twierdzenia, że upadek wielu spośród dawnych cywilizacji i państw można wytłumaczyć katastrofami naturalnymi. Wedle nowych hipotez, nawet upadek Cesarstwa Rzymskiego należałoby tłumaczyć nie siłą barbarzyńskich najeźdźców, ale przede wszystkim nagłym ochłodzeniem klimatu.
Читати ще o Zmiany klimatu a upadek cywilizacji. Wyniki badań polskich naukowców publikuje PNAS