Miliony na zwiększenie mobilności młodych naukowców

Narodowe Centrum Nauki (NCN) przeznaczy 42 732 795 zł na stypendia doktorskie oraz staże krajowe dla młodych naukowców w ramach rozstrzygniętych właśnie konkursów Etiuda 4 i Fuga 5. Spośród 199 projektów, zakwalifikowanych do finansowania w obu konkursach, 28 zostanie zrealizowanych w Uniwersytecie Jagiellońskim, na które przyznano łącznie ponad 5 mln złotych.

- Głównym celem obu rozstrzygniętych dziś konkursów jest zwiększenie mobilności polskiego środowiska naukowego, a w szczególności młodszych badaczy. Kontakt z innym otoczeniem niż to, w którym się kształciliśmy i zdobywaliśmy pierwsze doświadczenia, jest niezwykle wartościowy tak dla pojedynczych naukowców, jak i dla całej polskiej nauki. Im wcześniej rozpocznie się proces nawiązywania współpracy z innymi ośrodkami, tym większa szansa na tworzenie się dużych i różnorodnych zespołów badawczych w przyszłości, a na takich zespołach opiera się współczesna nauka. Jednak przeprowadzka do innego miasta czy kraju to duży wysiłek organizacyjny i finansowy. Naszym zadaniem jest wsparcie najbardziej obiecujących naukowców w tym trudnym, ale kluczowym etapie rozwoju ich kariery - komentuje prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

Etiuda to konkurs na stypendia doktorskie, skierowany do osób przygotowujących rozprawę doktorską. Oprócz otrzymania finansowego wsparcia w wysokości 3 tys. zł miesięcznie laureaci konkursu odbędą staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym, w którym będą mogli rozwijać swoje projekty naukowe w środowisku najlepszych specjalistów z danej dziedziny. W tegorocznej edycji przyznano łącznie ponad 1,7 mln zł na 20 uniwersyteckich projektów.

W konkursie Etiuda najwyższe finansowanie (ponad 99 tys. zł) otrzymała Natalia Żywucka z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, prowadząca badania rozciągłej struktury wysokoenergetycznej blazara 1ES 0414+009 w danych H.E.S.S.

Fuga jest z kolei konkursem na staże podoktorskie, adresowanym do badaczy, którzy uzyskali stopień doktora maksymalnie siedem lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Każdy z autorów zwycięskich projektów spędzi od roku do trzech lat w wybranej przez siebie krajowej jednostce naukowej, znajdującej się w innym województwie niż macierzysta jednostka stażysty. Oprócz kosztów stażu środki przyznane w konkursie pozwolą sfinansować przeprowadzenie badań. Na 8 projektów finansowanych w ramach konkursu Fuga przeznaczono ponad 3,3 mln zł.

Laureaci konkursu Fuga mogą liczyć na większe środki od swoich młodszych kolegów. Najwyższe dofinansowanie - 543 tys. zł. - otrzyma dr inż. Krzysztof Zegadło z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Celem niniejszego projektu jest przebadanie modelu teoretycznego opisującego oddziaływanie wiązki laserowej wewnątrz wnęki rezonansowej (tak, jakby dwa lustra leżące naprzeciwko siebie, które prawie wszystko odbijają) z tzw. atomowym kondensatem Bosego-Einsteina, czyli atomami znajdującymi się w bardzo niskiej temperaturze, bliskiej zera bezwzględnego.

Szczegółową listę rankingową, zawierającą popularnonaukowe opisy zwycięskich projektów, można znaleźć na stronie ncn.gov.pl.

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy