Powstała interaktywna aplikacja wspomagająca rehabilitację afatyków

W sieci dostępna jest już bezpłatna aplikacja wspomagająca rehabilitację osób dotkniętych afazją - AFAST przygotowana w ramach projektu "Afast Powiedz to!". Nowatorski produkt powstał we współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medcium z Parkiem Naukowo-Technologicznym "Technopark Gliwice" i Fundacją Salus Publica. Realizacja projektu została dofinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Innowacje społeczne".

- W kraju brakuje osób specjalizujących się w terapii afazji. Duża liczba chorych oraz trudny dostęp do terapii logopedycznej skłoniły nas do opracowania tego narzędzia - mówi prof. Grażyna Jasieńska z Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM, prezes Fundacji Salus Publica im. prof. Witolda Chodźki na Rzecz Zdrowia Publicznego.

AFAST to bezpłatna, nowatorska i interaktywna aplikacja komputerowa wspomagająca rehabilitację osób cierpiących na afazję. Umożliwia chorym, ich opiekunom oraz logopedom swobodny dostęp do multimedialnego narzędzia rehabilitacyjnego. Aplikacja dostępna jest na komputery i tablety, nie wymaga instalacji, a proponowane ćwiczenia dostosowane są do rodzaju afazji, którą dotknięty jest rehabilitowany. Korzystając z niej, chory może ponownie nauczyć się nazywania przedmiotów, budowania zdań, rozpoznawania kolorów, nazw dni tygodnia czy liczenia.

Aplikacja AFAST oferuje trzy programy rehabilitacji dostosowane do typu choroby - zawiera ponad 30 grup ćwiczeń. Pacjent może z niej korzystać jako użytkownik niezalogowany i posługiwać się gotowymi programami terapii lub jako zarejestrowany użytkownik, we współpracy ze swoim opiekunem, co pozwala na indywidualizację terapii, np. poprzez używanie zdjęć znajomych miejsc czy przedmiotów. Daje to lepsze efekty rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie projekt.afast.pl, a aplikacja jest dostępna pod adresem afast.pl.

Afazja to częściowa lub całkowita utrata umiejętności posługiwania się językiem (system znaków i reguł gramatycznych) spowodowana uszkodzeniem odpowiednich struktur mózgowych. Osoby cierpiące na nią borykają się z codziennymi problemami z komunikacją. Nie ma dwóch osób z afazją, które miałyby identyczne problemy. Może ona wyglądać inaczej u każdego chorego.

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy