Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Studia dalekowschodnie moduł Azja Centralna na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ są niezwykle oryginalnym połączeniem efektywnego nauczania języków chińskiego i rosyjskiego z całym wachlarzem zagadnień społecznych, ekonomicznych i kulturowych Dalekiego Wschodu ze szczególnym podkreśleniem roli Azji Centralnej.

Kierunek: Studia azjatyckie
Specjalność: Studia dalekowschodnie
Moduł: Azja Centralna
Typ studiów: pierwszego stopnia
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ

– W Polsce, społeczeństwo szybciej odczuwa pewne rzeczy niż elity, którym zabrało naprawdę dużo czasu dostrzeżenie, jak Azja jest bardzo ważna. A wystarczy tylko raz polecieć do Singapuru, do Pekinu czy do Seulu, żeby zrozumieć, gdzie jest przyszłość. Po raz pierwszy od 200 lat świat nie jest zachodni, świat jest już na Pacyfiku między Azją a Stanami Zjednoczonymi. Polski uczeń, chodząc do szkoły, o Azji dowiaduje się bardzo mało, więc choćby dla samego funkcjonowania we współczesnym świecie, zdominowanym przez Azję, warto przyjść na studia do nas – mówi doktor Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. – Specjaliści z obszarów azjatyckich będą poszukiwani na rynku pracy, a pracować będą mogli w służbie publicznej, w biznesie, w turystyce – uważa.

– Obszar Azji Centralnej jest nam bliski kulturowo. Polacy są tam rozpoznawani, nie roztrwoniliśmy całego dziedzictwa PRL-u i mamy dobre relacje, szczególnie z Kazachstanem, który ostatnio zniósł wizy, z Uzbekistanem. Polska dobrze się tam kojarzy, co jest szansą dla rozwoju biznesu, ale trzeba znać specyfikę tych krajów, trzeba umieć mówić po rosyjsku, a miedzy innymi tego będziemy uczyć na studiach na Uniwersytecie – dodaje.

Po raz pierwszy od 200 lat świat nie jest zachodni, świat jest już na Pacyfiku między Azją a Stanami Zjednoczonymi

DR MICHAŁ LUBINA

– Azja Środkowa jest taką najbliższą Azją dla Polski i to zarówno biznesowo, kulturowo, turystycznie, a to się będzie tylko rozwijało. Za kilka lat będą potrzebni specjaliści od innych obszarów Azji, a nie tylko od Chin czy Korei – przewiduje. – Zresztą to właśnie dynamiczny rozwój Chin wiąże się z atrakcyjnością Azji Środkowej. Chiny wychodząc do świata pod chwytliwą nazwą „Nowego Jedwabnego Szlaku”, mającego biec właśnie przez Azję Środkową, tworzą nową rzeczywistość globalną, na którą musimy być przygotowani i ją wykorzystać. Rozwijająca się Azja Środkowa to wielka szansa dla polskich firm na wejście na tamten rynek, a dla specjalistów od regionu na znalezienie pracy. My ich przygotujemy do tego, przekazując wiedzę o regionie oraz ucząc rosyjskiego i chińskiego – podkreśla dr Michał Lubina.

Polecamy również
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron