Uniwersytet Jagielloński będzie rozwijać unikatowe studia kurdyjskie

W czwartek 1 czerwca wizytę na Uniwersytecie Jagiellońskim złożyli Hemin Herwami, doradca ds. międzynarodowych prezydenta Regionu Kurdystanu w Iraku oraz Amir Grigis, odpowiedzialny w Demokratycznej Partii Kurdystanu za współpracę z krajami europejskimi, autor wydanej w Polsce publikacji "Sprawa kurdyjska w XX wieku". Inicjatorem spotkania z przedstawicielami Wydziału Filologicznego było Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Delegację przyjęły dziekan Wydziału Filologicznego prof. Elżbieta Górska i dyrektor Instytutu Orientalistyki prof. Barbara Michalak-Pikulska. Tematem rozmów była perspektywa ściślejszej współpracy na rzecz rozwoju studiów kurdyjskich na UJ, który jest ich głównym ośrodkiem w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Hermin Hawrami podkreślał również intensywny rozwój szkolnictwa i edukacji w Kurdystanie i zwrócił uwagę, że tamtejszej ludności niezwykle zależy na zmianie sposobu postrzegania przez świat zewnętrzny. Dziś Kurdowie przede wszystkim kojarzeni są z bojownikami lub uchodźcami.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie, zorganizowane przez Pracownię Studiów Kurdyjskich, z polskimi i kurdyjskimi studentami w Instytucie Orientalistyki. Hemin Herwami i Armin Grigis przedstawili jego uczestnikom stan przygotowań do referendum niepodległościowego i odpowiedzieli na liczne pytania dotyczące bieżącej sytuacji w regionie.

Spotkanie z polskimi i kurdyjskimi studentami / fot. Materiały organizatorów

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym