Ponad 9 mln zł na interdyscyplinarne kształcenie na studiach III stopnia

5 wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzyma dofinansowanie na realizację 4 wysokiej jakości interdyscyplinarnych programów studiów doktoranckich. Wszystkie projekty zakładają zindywidualizowaną ścieżkę edukacji doktorantów, opiekę dedykowanego tutora, a także finansowanie staży zagranicznych i udziału doktorantów w międzynarodowych konferencjach. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczyło na ten cel ponad 9 mln zł.

Konkurs adresowany był do publicznych i niepublicznych szkół wyższych oraz instytutów naukowych, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego albo co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia doktora. Wnioskodawca musiał również posiadać co najmniej kategorię A, przyznaną w wyniku oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej.

Jak informuje NCBR, komisja konkursowa rozpatrzyła i oceniła 30 projektów, z czego 28 wniosków uzyskało ocenę pozytywną. Wśród nich 4 będą zrealizowane w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Największy grant o wartości ponad 4,6 mln zł otrzymał "Descartes", w ramach którego 36 studentów będą rozwijać równolegle swoją wiedzę w zakresie matematyki, informatyki i fizyki. Każdy z uczestników programu - realizowanego przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Wydział Matematyki i Informatyki UJ przy współudziale Uniwersytetu Warszawskiego - otrzyma stypendium w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie oraz dofinansowanie staży zagranicznych. Oferta studiów ma na celu nie tylko przeciwdziałanie izolacji prowadzonych badań, tak by absolwenci nie mieli problemów ze zmianą dziedziny badań oraz posiadali umiejętność pracy w zespołach interdyscyplinarnych i byli przygotowani do rozpoczęcia kariery zawodowej poza uczelnią. Zaproponowane modelowe rozwiązanie ma przełamać stereotypowe podejście do doktoratu jako wąskiej specjalizacji.

Prawie 1,9 mln zł otrzymał projekt "Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Wydziale Historycznym UJ", w ramach którego 15 uczestników posiadających otwarty przewód doktorski otrzyma miesięcznie 2,2 tys. zł stypendium na okres maksymalnie 24 miesięcy oraz Indywidualny Fundusz Badawczy w wysokości 50 tys. zł na osobę. Program zakłada również zaproszenie wybitnych wykładowców z zagranicy, którzy będą prowadzić warsztaty poświęcone badaniom w naukach humanistycznych relewantnych do tematów prac doktorskich uczestników.

Z kolei na Wydziale Filozoficznym UJ 12 doktorantów będzie mogło poszerzać swoje kompetencje w międzynarodowym programie w zakresie neuronauki poznawczej. Składać się na niego będą wysoka jakość kursów, zwiększanie mobilności, położenie nacisku na indywidualną współpracę z opiekunem naukowym oraz potrzeba umiędzynarodowienia studiów doktoranckich. Rezultatem wartego 1,6 mln zł projektu będzie wykształcenie elitarnej kadry badawczej, która będzie w stanie sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i tworzyć konkurencyjne wyniki badań naukowych.

Ostatni projekt - "ATUT PhD Programme in Biology" (Aktywny Trening UmiejęTności na kierunku PhD Programme in Biology) - będzie polegać na zwiększeniu jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich dla 10 osób na Wydziale Biologii UJ poprzez wsparcie interdyscyplinarnego, anglojęzycznego programu w zakresie dyscyplin biologia i ekologia. NCBR przeznaczy na jego realizację 1,3 mln zł.

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy