Znów można ubiegać się o dostęp do stanowisk badawczych Solaris

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris ogłosiło kolejny nabór wniosków o dostęp do swoich stanowisk badawczych. Zainteresowani mogą aplikować o możliwość przeprowadzenia eksperymentów na stacjach pomiarowych PEEM, XAS i UARPES. Stanowiska te umożliwiają badania m.in. półprzewodników, materiałów dirakowskich, izolatorów topologicznych, stopów metali, nanostruktur magnetycznych czy materiałów fotowoltaicznych.

Linia badawcza PEEM/XAS (photoemission electron microscopy / X-ray absorption spectroscopy) jest dedykowana do pomiarów mikroskopowych i spektroskopowych w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego. UARPES (ultra angle-resolved photoemission spectroscopy) natomiast dostarcza fotony w zakresie próżniowego ultrafioletu do badań techniką kątowo-rozdzielczej spektroskopii fotoelektronów (ARPES). Wnioski o przyznanie czasu badawczego należy składać do 1 października br. za pośrednictwem platformy internetowej Solaris Digital User Office.

Przypomnijmy, że jest to 2. nabór wniosków o dostęp do stanowisk badawczych Solaris. Wśród 42 złożonych w poprzednim naborze zdecydowaną większość z nich przesłali badacze afiliowani w polskich uczelniach i instytucjach badawczych: Akademii Górniczo-Hutniczej, Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN, Instytucie Fizyki PAN, Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN, Instytucie Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, Politechnice Gdańskiej, Politechnice Kieleckiej, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i Uniwersytecie Warszawskim. 3 aplikacje wpłynęły z Niemiec, Chorwacji i Litwy.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajduje się w nim synchrotron - źródło wyjątkowego światła, czyli promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronowego). Promieniowanie to będzie wykorzystywane do badań w wielu dziedzinach nauki: od fizyki, chemii i medycyny po archeologię i historię sztuki. Synchrotron to pierwsza i jedyna tego typu infrastruktura badawcza w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy