Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Delegacja UJ z wizytą na najstarszym uniwersytecie medycznym na Węgrzech

Delegacja UJ z wizytą na najstarszym uniwersytecie medycznym na Węgrzech

Przebywająca z wizytą na Węgrzech delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkała się z rektorem Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie.

Reprezentujących Uniwersytet Jagielloński - prorektora UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna oraz prodziekan Wydziału Lekarskiego UJ Collegium Medicum ds. studenckich i programu studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym prof. Jolantę Pytko-Polończyk przyjął w swoim gabinecie
prof. Béla Merkely.

Na jego ręce złożony został list gratulacyjny z okazji przypadającej w przyszłym roku 250. rocznicy założenia Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie, najstarszej uczelni medycznej na Węgrzech.

Za datę jej powstania przyjmuje się 7 listopada 1769, kiedy Maria Teresa Habsburg utworzyła Wydział Medycyny na Uniwersytecie w Nagyszombat (obecnie Trnawa na Słowacji). W 1777 uniwersytet został przeniesiony do Budy, a w 1784 do Pesztu.

Od 1921 uczelnia funkcjonowała pod nazwą Uniwersytet Pétera Pázmánya. W 1950 została zreorganizowana i podzielona na Uniwersytet im. Loránda Eötvösa oraz Katolicki Uniwersytet Pétera Pázmánya. W 1951 Wydział Medycyny został przekształcony w Budapeszteński Uniwersytet Medyczny (Budapesti Orvostudományi Egyetem), do uczelni przyłączono kilka szpitali, przekształcając je w kliniki. W 1969 patronem uczelni został Ignaz Semmelweis - pochodzący z rodziny węgierskich Niemców lekarz, który położył podwaliny pod nową gałąź medycyny - antyseptykę

Jako Uniwersytet Medyczny im. Semmelweisa (Semmelweis Orvostudományi Egyetem) uczelnia funkcjonowała do końca ubiegłego wieku. 1 stycznia 2000 r. Uniwersytet Medyczny im. Semmelweisa połączył się z Uniwersytetem Uniwersytetem Nauk o Zdrowiu im. Imre Haynala (Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem) oraz Akademią Wychowania Fizycznego, przyjmując nazwę Uniwersytetu Semmelweisa. Po dołączeniu Wydziału Zdrowia i Usług Publicznych w 2010 r., uniwersytet składał się łącznie z sześciu wydziałów: Stomatologii, Zdrowia i Usług Publicznych, Nauk o Zdrowiu, Medycyny, Farmacji oraz Wychowania Fizycznego i Nauk o Sporcie. Taka struktura funkcjonowała do 2014 r. Wydział Wychowania Fizycznego i Nauk o Sporcie odłączył się od Uniwersytetu Semmelweisa 1 września 2014 r., tworząc oddzielną uczelnię. Od tej pory Uniwersytet Semmelweisa składa się z pięciu wydziałów.

W sierpniu 2017 r. częścią Uniwersytetu Semmelweisa zostało dawne Kolegium Andrása Pető, obejmujące m.in. Centrum Nauczania Kierowanego.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron