Student Wydziału Geografii i Geologii zwycięzcą Climathonu 2018

Projekt "Deszczowy ogród", który pomaga dbać o rośliny w czasie suszy autorstwa Waldemara Boczara zajął 1. miejsce w krakowskim Climathonie. To 24-godzinne, międzynarodowe wydarzenie zachęcające wszystkich ludzi na świecie do podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu. W tym roku odbyło się ono w 179 miastach na wszystkich kontynentach.

- Czas najwyższy, by w naszym mieście temat wyzwań związanych ze zmianami klimatu stał się dostrzegalny. Mieszkańcy Krakowa najbardziej odczuwają długotrwałe fale upałów, brak opadów, które występują coraz częściej, a potem nagłe burze, z którymi wiążą się tzw. powodzie błyskawiczne, skutkujące zalanymi wodą piwnicami i ulicami. Cierpi nie tylko ziemia i zieleń, ale przede wszystkim mieszkańcy - tłumaczy Joanna Mieszkowicz, prezes Fundacji Aeris Futuro, która organizuje krakowską imprezę.

W ramach tegorocznej edycji Climathonu, która odbyła się w Muzeum Inżynierii Miejskiej pod hasłem "Kreatywnie dla klimatu", powstało 10 nowych projektów dla ochrony środowiska naturalnego. W wydarzeniu wzięło udział około 50 uczestników.

Zwycięski projekt Waldemara Boczara, studenta geografii na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WGiG UJ), ma na celu ochronę zmniejszających się zasobów środowiska naturalnego, w szczególności poprzez zatrzymywanie wody opadowej w mieście dzięki specjalnym instalacjom. Autor projektu chce stworzyć ogród deszczowy w Krakowie, a także broszurę informacyjną z instrukcją budowy ogrodu oraz zaprosić mieszkańców do tworzenia takich miejsc.

Dodatkowo jury wyróżniło projekt "Park Przyjaciół Człowieka" grupy studentów WGiG UJ - Liudmiły Rudz, Alicji Wieczorek, Gabrieli Dąbek i Grzegorza Spytkowskiego - który w ciekawy sposób łączy istniejącą ideę Parku Krakowian z potrzebą stworzenia w mieście grzebowiska dla zwierząt.

Waldemar Boczar zwyciężył w krakowskim Climathonie 2018 / fot. Marek Piątkowski (Fundacja Aeris Futuro)

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym