Sukces aukcji UJ dla WOŚP. Kilkanaście tysięcy zł za kawę z rektorem

Niemal 19 tys. złotych udało się jak dotąd zebrać w aukcjach Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość spotkania z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem w Collegium Novum. W dalszym ciągu można jeszcze wylicytować unikalne zestawy książek przekazane przez Instytut Konfucjusza w Krakowie.

Społeczność akademicka najstarszej polskiej uczelni po raz kolejny wsparła charytatywną akcję Jurka Owsiaka. W tym roku przygotowanych zostało 9 aukcji. Hitem okazało się spotkanie przy kawie połączone z oprowadzaniem przez rektora UJ po głównym budynku uczelni - Collegium Novum. O możliwość spędzenia czasu z prof. Jackiem Popielem walczyło 14 osób. Zwycięzca licytacji zaoferował 14 211 zł. W innych aukcjach można było wylicytować m.in. dzień z mediami studenckimi UJ, wieczorne zwiedzanie Muzeum UJ oraz kurs języka chińskiego. W dalszym ciągu można wesprzeć WOŚP, licytując podręczniki do nauki języka chińskiego oraz unikalny zestaw książek naukowych i popularnonaukowych o Chinach przygotowanych przez Instytut Konfucjusza w Krakowie. We wszystkich aukcjach UJ do tej pory udało się zebrać 18 968, 50 zł.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała 30 stycznia 2022 roku. Już wiadomo, że 30. finał będzie rekordowy. Na dziś deklarowana kwota wynosi ponad 136 mln zł, natomiast na ostateczny wynik zbiórki musimy jeszcze poczekać. Akcja odbyła się pod hasłem "Przejrzyj na oczy" dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje. Za zebrane pieniądze zakupione zostaną m.in. angiografy dwupłaszczyznowe do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, mikroskopy oraz stoły operacyjne.

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy