Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Granty na polsko-niemieckie projekty badawcze

Granty na polsko-niemieckie projekty badawcze

Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Niemiecka Wspólnota Badawcza (Deutsche Forschungsgemeinschaft; DFG) ogłosiły wyniki konkursu Beethoven. W 2. edycji wpłynęło 155 wniosków o finansowanie projektów badawczych realizowanych wspólnie przez polsko-niemieckie zespoły naukowców. Z tej puli panele ekspertów wyłoniły 38 najlepszych projektów. W dwóch z nich będą uczestniczyć badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ oraz dr Anna Czarna.

Konkurs Beethoven 2 został ogłoszony 15 września 2016 r. Ocena merytoryczna była przeprowadzana wspólnie przez NCN i DFG i składała się z dwóch etapów: oceny wstępnej, której na podstawie danych zawartych we wspólnym polsko-niemieckim wniosku o finansowanie projektu badawczego dokonali wskazani przez NCN i DFG eksperci zewnętrzni niebędący członkami zespołów ekspertów oraz oceny końcowej, która została dokonana podczas posiedzenia zespołów ekspertów złożonych z członków wskazanych przez obie instytucje organizujące konkurs.

Dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ z Wydziału Studiów Międzynarodowych na realizację projektu Zaufanie i przejrzystość w czasach inwigilacji. Perspektywa amerykańska, niemiecka i polska (Trust and Transparency in an Age of Surveillance. American, German and Polish Perspectives) otrzymał finansowanie w wysokości ponad 162 tys. zł. Celem badań, prowadzonych z naukowcami z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego, będzie krytyczna analiza powiązań pomiędzy inwigilacją, zaufaniem i przejrzystością, zwłaszcza na styku bezpieczeństwa narodowego, prawa i polityki. Projekt stawia 2 kluczowe pytania badawcze. W jaki sposób zaufanie i przejrzystość wpływają na działania inwigilacyjne rządu stanowiące ważne narzędzie wewnętrznej i zewnętrznej polityki państwa? Jakie są transatlantyckie skutki amerykańskiej polityki inwigilacyjnej, zwłaszcza z perspektywy Niemiec i Polski, i w jaki sposób polityka ta jest współcześnie legitymizowana?

- Badania mają na celu lepsze zrozumienie teoretycznych i empirycznych relacji między zaufaniem publicznym do rządu, przejrzystością jego działań i procedurami inwigilacyjnymi w ramach polityki bezpieczeństwa. Choć wszystkie trzy pojęcia były analizowane indywidualnie w literaturze amerykańskiej i europejskiej, to jednak rzadko decydowano się na ich wspólną analizę, zwłaszcza z perspektywy nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. Oryginalność projektu polega nie tylko na analizie powiązań między tymi pojęciami, ale również na badaniu ich oddziaływania na system polityczny i prawny, z perspektywy wewnętrznej i międzynarodowej. Istotne zwłaszcza jest skonfrontowanie amerykańskiego podejścia do problemu zaufania, przejrzystości i inwigilacji z kierunkami współczesnej polityki europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec i Polski - wyjaśnia dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ.

Drugą laureatką konkursu Beethoven została dr Anna Czarna z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej. NCN na realizację projektu Moderatory społecznych skutków narcyzmu, którego partnerem będzie Uniwersytet w Lipsku, przeznaczy 630 tys. zł. Badacze zamierzają rzucić nowe światło na temat narcyzmu oraz jego konsekwencji społecznych. Co więcej, wyniki ich badań będą prowadzić do lepszego rozumienia tego, w jaki sposób skutki społeczne są kształtowane poprzez wzajemne oddziaływanie motywacji, obiektywnych cech oraz czynników sytuacyjnych.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron