Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polsko-chińskie badania nad redukcją emisji gazów cieplarnianych

Polsko-chińskie badania nad redukcją emisji gazów cieplarnianych

Prof. Wojciech Macyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał grant w 1. edycji konkursu Sheng na polsko-chińskie badania podstawowe, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Nauki (NCN) oraz National Natural Science Foundation of China (NSFC). Głównym celem zwycięskiego projektu jest opracowanie fotokatalizatorów do wydajnego wytwarzania paliw słonecznych w wyniku jedno- i wieloelektronowej redukcji dwutlenku węgla.

Ze względu na szybki rozwój przemysłu i przyrost ludności paliwa kopalne, tj. węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny zostały w znacznym stopniu zużyte, przyczyniając się do kryzysu energetycznego i zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Konsekwencją wykorzystywania tego typu źródeł energii są nie tylko odpady powodujące zatruwanie wody i powietrza, ale także ogromna emisja do atmosfery gazów cieplarnianych, a w szczególności dwutlenku węgla. Dlatego ważne jest poszukiwanie nowych metod pozyskiwania paliw. Wykorzystanie procesów fotokatalitycznej redukcji CO2 wydaje się być obiecującą i przyjazną dla środowiska strategią otrzymywania surowców chemicznych. Co więcej, podejście to jest szczególnie korzystne ze względu na wykorzystanie energii słonecznej.

- Dwutlenek węgla charakteryzuje się dużą stabilnością termodynamiczną, dlatego jego fotokatalityczna redukcja jest procesem skomplikowanym i bardzo wymagającym. Materiały zaprojektowane pod kątem tej reakcji powinny więc charakteryzować się odpowiednio silnymi właściwościami redukującymi. Obecnie najczęściej wykorzystywanymi fotokatalizatorami heterogenicznymi są głównie półprzewodniki typu n, które są silnymi utleniaczami w stanie wzbudzonym. Materiały te jednak nie są zwykle dobrymi reduktorami za wyjątkiem półprzewodników o dużej przerwie energetycznej, których fotoaktywność jest ograniczona do zakresu wysoko energetycznego ultrafioletu. Z kolei półprzewodniki typu p ze względu na swoją strukturę powinny oferować lepsze zdolności redukcyjne w porównaniu do materiałów typu n. Dlatego też to wśród nich należałoby szukać odpowiedniego fotokatalizatora do redukcji dwutlenku węgla - wyjaśnia prof. Wojciech Macyk i dodaje, że partnerem w projekcie będzie prof. Jiaguo Yu z Wuhan University of Technology.

W konkursie Sheng wnioskodawcy mieli szansę pozyskać środki na polsko-chińskie badania podstawowe w obszarze nauk o życiu, nauk ścisłych i technicznych oraz w wybranych dyscyplinach nauk społecznych. Finansowane projekty będą realizowane zarówno w Polsce, jak i w Chinach, przy czym nad realizacją każdego projektu będzie czuwać dwóch kierowników: jeden po stronie chińskiej, drugi po stronie polskiej. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Czas realizacji projektu badawczego wynosi 36 miesięcy, a minimalna wartość polskiej części projektu to 250 tys. zł.

Sheng jest konkursem realizowanym we współpracy NCN z NSFC. Ocena formalna i merytoryczna wniosków w konkursie była przeprowadzana równolegle przez te agencje. Przedmiotem oceny były wspólne polsko-chińskie wnioski o finansowanie projektów badawczych, zaś eksperci oceniali wartość naukową projektu, kwalifikacje zespołu badawczego, możliwość wykonania projektu oraz kosztorys.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Widok zawartości stron Widok zawartości stron