Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego udadzą się na staże do USA

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta opublikowała listę laureatów programu BioLAB 2023-24. W gronie laureatów znalazło się kilkunastu studentów najstarszej polskiej uczelni. Nagrodami w konkursie są roczne staże w renomowanych ośrodkach badawczych w Austin, Charlottesville, Chicago i Oklahoma City.

Program BioLAB przeznaczony jest dla studentów studiów magisterskich i doktoranckich kierunków biologiczno-chemicznych, medycznych i pokrewnych. Podczas stażu studenci dołączają do zespołów badawczych prowadzących projekty z dziedzin, takich jak neurologia, krystalografia, wirusologia czy genetyka molekularna. Wyniki badań prowadzonych w trakcie stażu często stają się podstawą artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, w tym m.in. "Nature", "Proteins: Structure, Function, and Bioinformatics" czy "Acta Crystallographica". Stypendyści programu BioLAB biorą też aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę.

Jak przekazała Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, w tej edycji programu BioLAB złożono 104 kompletne wnioski. Rekrutacja składała się z 2 etapów: oceny formalnej i merytorycznej elektronicznego wniosku zgłoszeniowego oraz rozmów z komisją kwalifikacyjną. W tym roku rozmowy odbyły się w formie hybrydowej - stacjonarnie w Warszawie i we Wrocławiu oraz online. Ostatecznie wyłonionych zostało 48 laureatów, którzy studiują w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Gliwicach, Szczecinie i we Wrocławiu. W tym gronie znajduje się 11 studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego:

• Magdalena Jawor (Wydział Biologii), Agnieszka Machowska, Magdalena Makuch i Anna Szulta (Wydział Biochemii, Biofizyki, i Biotechnologii) - Oklahoma Medical Research Foundation,
  • Siarhei Yanushkevich (Wydział Biochemii, Biofizyki, i Biotechnologii) - University of Chicago,
  • Izabela Książek (Wydział Biochemii, Biofizyki, i Biotechnologii) - University of Texas, Southwestern Medical Center,
  • Aareea Kamal, Kinga Mależyna, Mariia Stepanechko, Julia Żuławińska i Dominik Robak (Wydział Biochemii, Biofizyki, i Biotechnologii) - University of Virginia.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu