Wyniki sortowane według etykiety: uroczystość

Szwedzki historyk odznaczony medalem Plus ratio quam vis
nagrody uroczystość wiadomość

Szwedzki historyk odznaczony medalem Plus ratio quam vis

10.02.2022
Prof. Sven Ekdahl otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Uniwersytet Jagielloński za badania nad stosunkami polsko-krzyżackimi w średniowieczu, w tym w szczególności nad bitwą pod Grunwaldem, wzorową edycję jednego z najważniejszych dzieł Jana Długosza, Banderia Prutenorum oraz promocję historii Polski w nauce światowej.
więcej o Szwedzki historyk odznaczony medalem Plus ratio quam vis
625. rocznica ustanowienia Wydziału Teologicznego w Krakowie

625. rocznica ustanowienia Wydziału Teologicznego w Krakowie

17.01.2022
- Jubileusz ten zachęca nie tylko do składania solennych powinszowań. Skłania również do refleksji i przypomnienia wkładu wniesionego przez Wydział Teologiczny w rozwój polskiej nauki, kultury i myśli teologicznej – napisał rektor UJ prof. Jacek Popiel w liście gratulacyjnym skierowanym do ks. prof. Roberta Tyrały, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, która to uczelnia wywodzi się właśnie z tego Wydziału.
więcej o 625. rocznica ustanowienia Wydziału Teologicznego w Krakowie
Prof. Van Praagh doktorem honoris causa UJ

Prof. Van Praagh doktorem honoris causa UJ

29.11.2021
29 listopada najwyższą godność honorową Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał prof. Richard Van Praagh, wybitny lekarz, uczony i dydaktyk, światowy autorytet w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Tytuł przyznano za ogromne zasługi dla stworzenia powszechnie przyjętych na świecie podwalin współczesnej kardiopatologii wad wrodzonych serca oraz niekwestionowane i nieocenione zasługi dla rozwoju kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej w Krakowie i w Polsce.
więcej o Prof. Van Praagh doktorem honoris causa UJ
W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie NZS

W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie NZS

10.11.2021
W środę 10 listopada w Collegium Broscianum przy ul. Grodzkiej 52 odsłonięto tablicę upamiętniającą wiec założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Krakowie w 40. rocznicę jego powstania. W uroczystości wzięli udział m.in. rektor UJ prof. Jacek Popiel, zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider oraz prezes Zarządu Stowarzyszenia NZS 1980 i pomysłodawca upamiętnienia wydarzeń z 22 września 1980 roku Adam Kalita.
więcej o W Krakowie odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie NZS
Akademicki Dzień Pamięci. 82. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom

Akademicki Dzień Pamięci. 82. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom

05.11.2021
Dzień 6 listopada obchodzony jest przez krakowskie uczelnie jako Akademicki Dzień Pamięci, który łączy w sobie wspomnienie zmarłych członków społeczności akademickiej naszego miasta z uroczystościami upamiętniającymi ofiary Aktion gegen Universitäts-Professoren - przeprowadzonej w 1939 roku przez gestapo akcji represyjnej przeciwko krakowskim uczonym, znanej powszechnie jako Sonderaktion Krakau.
więcej o Akademicki Dzień Pamięci. 82. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom