Badaczka z Wydziału Lekarskiego laureatką literackiej Nagrody im. Gombrowicza

Badaczka z Wydziału Lekarskiego laureatką literackiej Nagrody im. Gombrowicza

30.09.2022
Dr Barbara Woźniak, adiunkt w Zakładzie Socjologii Medycyny UJ Collegium Medicum, została laureatką tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jej debiutancka powieść "Niejedno" opowiada o roku (akademickim) z życia pracownika naukowego, który opiekuje się chorującym na alzheimera ojcem.
więcej o Badaczka z Wydziału Lekarskiego laureatką literackiej Nagrody im. Gombrowicza
Przepis na bycie zdrowym i szczęśliwym: bądź dobrym człowiekiem

Przepis na bycie zdrowym i szczęśliwym: bądź dobrym człowiekiem

28.09.2022
W czasopiśmie "Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology" opublikowane zostały wyniki badań prowadzonych przez zespół naukowców pod kierunkiem dr hab. Doroty Węziak-Białowolskiej, prof. UJ. W swojej pracy dowodzą oni, że moralność zachowań oraz działania zgodne z charakterem moralnym współwystępują z lepszym dobrostanem oraz z obniżonym ryzykiem wystąpienia depresji. Efekty te widoczne są nawet w średnim okresie, tj. przed upływem roku od zmiany sposobu bycia.
więcej o Przepis na bycie zdrowym i szczęśliwym: bądź dobrym człowiekiem
Prof. Rafał Chrzan prezesem Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej
osiągnięcie

Prof. Rafał Chrzan prezesem Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej

26.09.2022
Dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Rafał Chrzan objął funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej podczas odbywającego się w Warszawie IV Zjazdu PTUD. Sekretarzem organizacji wybrany został dr med. Janusz Sulisławski, urolog pracujący w tym samym szpitalu.
więcej o Prof. Rafał Chrzan prezesem Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej
Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI

Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI

22.09.2022
Niemal 20 mln zł przeznaczonych zostanie na realizację na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ programu, którego kierownikiem jest dr Krzysztof Geras, adiunkt z New York University School of Medicine. Jest to wynik rozstrzygnięcia konkursu ARTIQ – Centra Doskonałości AI, realizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki.
więcej o Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstanie Centrum Doskonałości AI
Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura

Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura

16.09.2022
Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało w piątek 16 września piątą listę rankingową konkursu Miniatura 6. Grono ekspertów wyłoniło do finansowania 4 wnioski naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego na łączną kwotę niemal 200 tys. złotych. W ramach przyznanych funduszy przeprowadzą oni badania wstępne i pilotażowe.
więcej o Badacze z UJ na najnowszej liście rankingowej konkursu Miniatura