Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

"Oppenheimer" okiem fizyka jądrowego z Uniwersytetu Jagiellońskiego

07.08.2023
Film Christophera Nolana o ojcu bomby atomowej J. Robercie Oppenheimerze otwiera dyskusję o naszej rzeczywistości i przyszłości, życiu w dobie atomu oraz świecie coraz to nowszych osiągnięć technologicznych, które mogą zostać zastosowane do niezamierzonych pierwotnie celów. O różnicach w nauce wczoraj i dziś, moralności i etyce podejmowanych działań, konsekwencjach badań naukowych opowiada dr Aleksandra Wrońska.
więcej o "Oppenheimer" okiem fizyka jądrowego z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katalizator dedykowany do chemicznego recyklingu polimerów PP i LDPE

07.08.2023
W czasopiśmie "Applied Catalysis B: Environmental" ukazał się artykuł naukowy autorstwa członków Grupy Chemii Zeolitów – dr inż. Karoliny Tarach oraz prof. Kingi Góry-Marek. Publikacja zatytułowana "Hierarchical zeolites TNU-9 and IM-5 as the catalysts for cracking processes" została przygotowana we współpracy z naukowcami z Universidad Politécnica w Walencji.
więcej o Katalizator dedykowany do chemicznego recyklingu polimerów PP i LDPE
Granty dla młodych badaczek rozpoczynających karierę naukową
osiągnięcie

Granty dla młodych badaczek rozpoczynających karierę naukową

03.08.2023
Dr Maria Matuszkiewicz z Wydziału Filozoficznego oraz dr inż. Karolina Kosowska z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zostały laureatkami konkursu SONATINA 7, którego celem jest wsparcie młodych badaczy. Prowadzone przez nie badania mają rzucić nowe światło na sposób, w jaki oddzielamy semantykę od pragmatyki, a także zrozumieć wpływ modyfikatorów na proces krystalizacji termoplastycznych polimerów.
więcej o Granty dla młodych badaczek rozpoczynających karierę naukową
Trzy projekty z UJ z finansowaniem w konkursie OPUS 24+LAP/Weave
osiągnięcie

Trzy projekty z UJ z finansowaniem w konkursie OPUS 24+LAP/Weave

01.08.2023
Zespoły badawcze z Wydziału Chemii UJ, Wydziału Geografii i Geologii UJ oraz Wydziału Filozoficznego UJ zrealizują dwustronne projekty we współpracy z naukowcami z Czech w ramach konkursu OPUS 24+LAP/Weave. Na ich sfinansowanie Narodowe Centrum Nauki przeznaczy prawie 3,2 miliona złotych.
więcej o Trzy projekty z UJ z finansowaniem w konkursie OPUS 24+LAP/Weave
Uczone z Polski i Ukrainy przygotują rekomendacje ws. reformy sądownictwa

31.07.2023
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła listę laureatów 3. konkursu w programie Dla Ukrainy. W gronie zwycięzców znalazła się prof. Monika Florczak-Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wraz z dr Kristiną Trykhlib z Narodowego Uniwersytetu Prawa im. Jarosława Mądrego w Charkowie opracuje ramy koncepcyjne dla ustanowienia rządów prawa i niezależnego sądownictwa w Ukrainie i w Polsce oraz praktyczne rekomendacje dla władz obu krajów.
więcej o Uczone z Polski i Ukrainy przygotują rekomendacje ws. reformy sądownictwa