Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Prof. Grażyna Jasieńska sekretarzem międzynarodowego towarzystwa

01.09.2023
Kierująca Zakładem Zdrowia i Środowiska w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM prof. Grażyna Jasieńska została wybrana na sekretarza Międzynarodowego Towarzystwa Ewolucji, Medycyny i Zdrowia Publicznego (ISEMPH) na kadencję 2023-2027. Celem organizacji jest wspieranie komunikacji między naukowcami, studentami, klinicystami i specjalistami w dziedzinie zdrowia publicznego.
więcej o Prof. Grażyna Jasieńska sekretarzem międzynarodowego towarzystwa
"Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski

29.08.2023
Poznaliśmy wyniki 1. rozstrzygnięcia w 12. edycji Uniwersaliów 2.2 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W tym module wsparcie mogą otrzymać wieloletnie projekty dotyczące edycji w języku polskim najważniejszych dzieł kultury, w szczególności humanistyki światowej, w celu wprowadzenia ich do polskiego obiegu kulturowego. Grant w konkursie przyznano dr. hab. Krzysztofowi Bielawskiemu, prof. UJ z Wydziału Filologicznego.
więcej o "Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski
Lepsza diagnostyka chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

29.08.2023
W ramach 31. finału "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ofiarowała Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu kilka urządzeń, które trafiły do Zakładu Mikrobiologii Klinicznej. Najcenniejszym z nich jest spektrometr masowy IVD MALDI Biotyper Sirius firmy Bruker, który zastąpi dotychczas stosowane manualne i automatyczne metody diagnostyczne służące do identyfikacji drobnoustrojów.
więcej o Lepsza diagnostyka chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Nowo odkryty gatunek motyla nazwany na cześć Kopernika

28.08.2023
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowali o odkryciu nowego gatunku motyla. Występujący wyłącznie w peruwiańskich Andach owad otrzymał łacińską nazwę Catasticta copernicus. W ten sposób badacze składają hołd Mikołajowi Kopernikowi - wybitnemu i wszechstronnemu naukowcowi, w 550. rocznicę jego urodzin.
więcej o Nowo odkryty gatunek motyla nazwany na cześć Kopernika
Prof. Ewa Zuba-Surma w eksperckim zespole Polskiej Akademii Nauk

25.08.2023
Wydział V Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk powołał do życia Zespół ds. Komórek Macierzystych i Terapii Komórkowych (KMiTK). Członkinią 6-osobowego gremium została prof. Ewa Zuba-Surma z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Prof. Ewa Zuba-Surma w eksperckim zespole Polskiej Akademii Nauk