Wyniki sortowane według etykiety: osiągnięcie

Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

02.12.2022
Karolina Brzegowy z Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz Kalina Andrysiak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ zostały laureatkami 22. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Nagrodzone zajmują się badaniem skrzeplin udarowych pozostałych po procedurze wewnątrznaczyniowego leczenia udaru mózgu oraz molekularnych mechanizmów kardiomiopatii u pacjentów z dystrofią mięśniową Duchenne’a.
więcej o Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Grant na opracowanie szybkiej diagnostyki przesiewowej tętniaków

Grant na opracowanie szybkiej diagnostyki przesiewowej tętniaków

30.11.2022
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło wyniki kolejnej edycji programu LIDER. W gronie laureatów znalazł się dr Roger Krzyżewski z Wydziału Lekarskiego UJ CM. Naukowiec otrzymał ponad 1,2 mln złotych dofinansowania na realizację projektu "Nowa metoda przesiewowej diagnostyki tętniaka tętnicy środkowej mózgu - analiza sygnału przezczaszkowej ultrasonografii dopplerowskiej z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji".
więcej o Grant na opracowanie szybkiej diagnostyki przesiewowej tętniaków
Studenci UJ mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym

Studenci UJ mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym

28.11.2022
Drużyna studentów informatyki analitycznej z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ w składzie: Antoni Długosz, Grzegorz Gawryał oraz Jacek Salata zwyciężyła w Mistrzostwach Centralnej Europy w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w dniach 26-27 listopada w Ljubljanie (Słowenia).
więcej o Studenci UJ mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym
Czy w bardziej zielonych okolicach dzieci uczą się lepiej?
osiągnięcie

Czy w bardziej zielonych okolicach dzieci uczą się lepiej?

25.11.2022
Czy dzieci, które chodzą do szkół i mieszkają w bardziej zielonych okolicach, uzyskują lepsze wyniki w nauce? Tak sugerowały badania prowadzone w USA. Zespół Epidemiologii w projekcie "NeuroSmog" z Instytutu Psychologii UJ postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje taka zależność.
więcej o Czy w bardziej zielonych okolicach dzieci uczą się lepiej?
Uniwersyteccy naukowcy publikują w "<span lang="en">Nature Communications</span>"
osiągnięcie

Uniwersyteccy naukowcy publikują w "Nature Communications"

25.11.2022
W czasopiśmie "Nature Communications" opublikowany został artykuł naukowy pt. "Charge-separation driven mechanism via acylium ion intermediate migration during catalytic carbonylation in mordenite zeolite", którego autorkami są badaczki z Grupy Chemii Zeolitów – dr inż. Karolina Tarach i prof. dr hab. Kinga Góra-Marek.
więcej o Uniwersyteccy naukowcy publikują w "Nature Communications"