Wyniki sortowane według etykiety: osiągnięcie

Mózg jest jeszcze bardziej plastyczny

Mózg jest jeszcze bardziej plastyczny

24.03.2023
Osoby niewidome lepiej niż osoby widzące wyczuwają bicie własnego serca – dowodzą najnowsze badania zespołów z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Karolinska Institutet w Sztokholmie. Dlaczego to ważne odkrycie? Sugeruje bowiem, że po utracie wzroku plastyczność mózgu prowadzi do lepszej zdolności odczuwania sygnałów z wnętrza ciała.
więcej o Mózg jest jeszcze bardziej plastyczny
Pierwsze obrazy rentgenowskie z linii POLYX w NCPS Solaris

Pierwsze obrazy rentgenowskie z linii POLYX w NCPS Solaris

21.03.2023
POLYX jest konstruowaną w SOLARIS linią badawczą przeznaczoną do mikroobrazowania i mikrospektroskopii rentgenowskiej w zakresie twardego promieniowania rentgenowskiego o energii 4-15 keV. Docelowo linia ta może znaleźć szerokie zastosowanie w naukach biomedycznych, materiałoznawstwie, fizyce i chemii, naukach o Ziemi i naukach o środowisku, czy w badaniach dziedzictwa kulturowego.
więcej o Pierwsze obrazy rentgenowskie z linii POLYX w NCPS Solaris
Studenci UJ wśród pierwszych laureatów programu "Perły nauki"
osiągnięcie

Studenci UJ wśród pierwszych laureatów programu "Perły nauki"

10.03.2023
Ministerstwo Edukacji i Nauki rozstrzygnęło 1. edycję konkursu w ramach programu "Perły nauki". W gronie nagrodzonych jest ośmioro utalentowanych studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy na prowadzenie badań naukowych otrzymają ponad 1,8 mln złotych.
więcej o Studenci UJ wśród pierwszych laureatów programu "Perły nauki"
Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

06.03.2023
Chirurdzy ze Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu po raz pierwszy w Małopolsce zastosowali u dziecka z nowotworem w jamie brzusznej procedurę HIPEC – dootrzewną chemioterapię perfuzyjną w hipertemii. Pacjentka dobrze zniosła operację, teraz czeka ją dalsze leczenie uzupełniające.
więcej o Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia w międzynarodowej sieci HERA

Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia w międzynarodowej sieci HERA

03.03.2023
Komisja Europejska za pośrednictwem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (The Health Emergency Preparedness and Response Authority - HERA) utworzyła Europejską Sieć Naukową DURABLE, która ma wesprzeć Unię Europejską w przygotowaniach i reagowaniu na zagrożenia biologiczne i zagrożenia zdrowia oraz w ocenie wpływu i wyborze optymalnych środków zaradczych.
więcej o Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia w międzynarodowej sieci HERA