Wyniki sortowane według etykiety: osiągnięcie

Naukowcy z UJ otrzymali wsparcie z NCN na rozwój projektów badawczych

Naukowcy z UJ otrzymali wsparcie z NCN na rozwój projektów badawczych

23.02.2023
Łącznie ponad 24,5 mln zł zdobyli badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozstrzygniętych przez Narodowe Centrum Nauki konkursach Maestro i Sonata Bis. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla doświadczonych naukowców, z kolei drugi skierowany jest do badaczy, którzy chcieliby powołać nowy zespół naukowy.
więcej o Naukowcy z UJ otrzymali wsparcie z NCN na rozwój projektów badawczych
Kopolimery blokowe jako efektywne inhibitory flawiwirusów

Kopolimery blokowe jako efektywne inhibitory flawiwirusów

13.02.2023
Na stronach czasopisma "ACS Omega" opublikowany został artykuł pt. "Poly(ethylene glycol)-block-poly(sodium 4-styrenesulfonate) Copolymers as Efficient Zika Virus Inhibitors: In Vitro Studies", który jest owocem prac prowadzonych przez zespoły badawcze prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ oraz prof. Marii Nowakowskiej z Wydziału Chemii UJ.
więcej o Kopolimery blokowe jako efektywne inhibitory flawiwirusów
Doktorantka UJ laureatką konkursu INTERSTUDENT 2023

Doktorantka UJ laureatką konkursu INTERSTUDENT 2023

10.02.2023
Fatma Edemen ze Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego została nagrodzona w 13. edycji konkursu INTERSTUDENT. Kapituła uhonorowała ją w kategorii studia doktoranckie. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w 9 lutego podczas konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2023", której gospodarzem jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
więcej o Doktorantka UJ laureatką konkursu INTERSTUDENT 2023
Nasze enzymy chronią się same

Nasze enzymy chronią się same

09.02.2023
S-persulfidacja białek (P-SSH), uznawana za powszechną modyfikację potranslacyjną, występuje w warunkach podstawowych i często obserwuje się jej wzrost w warunkach stresowych. Jednak mechanizmy, dzięki którym białka są persulfidowane wewnątrz komórek, pozostają niejasne. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu, wykonane we współpracy z Grupą Badawczą Maxa Plancka w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, pokazują, jak ta niewielka modyfikacja chemiczna może być dokonana przez bezpośrednią reakcję enzymatyczną.
więcej o Nasze enzymy chronią się same
Na tropie rozwikłania tajemnicy metamorfozy u owadów

Na tropie rozwikłania tajemnicy metamorfozy u owadów

07.02.2023
Dlaczego nimfy i dorosłe karaczany wyglądają prawie identycznie, a larwy motyli tak bardzo różnią się od form dorosłych? Co za tym stoi? Co decyduje o typie metamorfozy u owadów? Jak ustalił międzynarodowy zespół badaczy, w skład którego weszli naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie oraz Uniwersytetu w Kioto, ewolucję metamorfozy u owadów może tłumaczyć poziom białka E93 w zarodku.
więcej o Na tropie rozwikłania tajemnicy metamorfozy u owadów