Czy w bardziej zielonych okolicach dzieci uczą się lepiej?
osiągnięcie mobilna

Czy w bardziej zielonych okolicach dzieci uczą się lepiej?

25.11.2022
Czy dzieci, które chodzą do szkół i mieszkają w bardziej zielonych okolicach, uzyskują lepsze wyniki w nauce? Tak sugerowały badania prowadzone w USA. Zespół Epidemiologii w projekcie "NeuroSmog" z Instytutu Psychologii UJ postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje taka zależność.
więcej o Czy w bardziej zielonych okolicach dzieci uczą się lepiej?
Uniwersyteccy naukowcy publikują w "<span lang="en">Nature Communications</span>"
osiągnięcie

Uniwersyteccy naukowcy publikują w "Nature Communications"

25.11.2022
W czasopiśmie "Nature Communications" opublikowany został artykuł naukowy pt. "Charge-separation driven mechanism via acylium ion intermediate migration during catalytic carbonylation in mordenite zeolite", którego autorkami są badaczki z Grupy Chemii Zeolitów – dr inż. Karolina Tarach i prof. dr hab. Kinga Góra-Marek.
więcej o Uniwersyteccy naukowcy publikują w "Nature Communications"
Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską

Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską

22.11.2022
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Starting Grants 2022. Najbardziej prestiżowy grant na Starym Kontynencie udało się zdobyć dr. inż. Rafałowi Kucharskiemu z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec zbada, jaki wpływ będzie miała sztuczna inteligencja na mobilność miejską. Na 5-letnie badania przyznano mu 1,49 mln euro.
więcej o Grant ERC na badanie wpływu sztucznej inteligencji na mobilność miejską
osiągnięcie

14.11.2022
W badaniach dotyczących wykorzystania w terapii COVID wcześniej istniejących leków otrzymywano niespójne wyniki. Naukowcy z UJ wykazali, że rozbieżności te mogły być spowodowane przypadkowymi różnicami między grupami terapeutycznymi i kontrolnymi oraz niewłaściwą analizą statystyczną, a nie błędami w praktykach badawczych.
więcej o Niespójne wyniki badań leków przeciw COVID. Naukowcy z UJ wyjaśnili, w czym tkwi błąd
Kilkunastu naukowców UJ na ostatniej liście rankingowej Miniatury

Kilkunastu naukowców UJ na ostatniej liście rankingowej Miniatury

09.11.2022
15 działań naukowych zgłoszonych przez Uniwersytet Jagielloński zostało zakwalifikowanych do finansowania w finałowej rundzie konkursu Miniatura 6 realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Uczeni z 10 uniwersyteckich jednostek przeprowadzą badania wstępne i pilotażowe, zrealizują staże naukowe i wyjazdy badawcze o łącznej wartości niemal 600 tys. złotych.
więcej o Kilkunastu naukowców UJ na ostatniej liście rankingowej Miniatury