Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Osiągnięcia

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

20.05.2024
Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało pierwsze wyniki 8.edycji konkursu MINIATURA. Pięcioro naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 150 tys. złotych na realizację działań naukowych, takich jak badania wstępne lub pilotażowe, wyjazdy badawcze i konsultacyjne.
więcej o Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8
Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

13.05.2024
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 32. przyznała stu młodym badaczom i badaczkom, którzy nie ukończyli 30. roku życia, prestiżowe stypendia w ramach programu START. Każdy laureat i laureatka otrzyma 30 tys. zł, które może przeznaczyć na dowolny cel. Na liście znalazło się 11 osób z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwie badaczki z tej grupy, których osiągnięcia zostały ocenione jako wybitne, otrzymały wyróżnienia, a ich stypendia zostaną podwyższone do kwoty 38 tys. zł.
więcej o Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

24.04.2024
COST (European Cooperation in Science and Technology) jest częścią programu Horyzont Europa, który umożliwia naukowcom i badaczom z różnych krajów tworzenie sieci współpracy w celu wymiany wiedzy i wspólnego rozwijania swoich badań. Programy COST Action są jednymi z głównych instrumentów realizacji tych celów, promując międzynarodową współpracę i innowacyjne projekty badawcze. PAAR-net COST Action to inicjatywa, która łączy naukowców i innowatorów zainteresowanych podejściami partycypacyjnymi w odniesieniu do osób starszych.
więcej o UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action
W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

16.04.2024
Seria wydawnicza Monografie FNP to prestiżowy cykl oryginalnych, odkrywczych i wcześniej niepublikowanych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, które wyłaniane są w konkursie prowadzonym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku. Właśnie ukazały się w niej kolejne książki: "Atopie Johanna Georga Hamanna" Anny Żymełki-Pietrzak oraz "Paradoksy apofatyzmu" Piotra Urbańczyka.
więcej o W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ
W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

12.04.2024
Jagielloński-PET (J-PET) to pierwszy na świecie pozytronowy tomograf emisyjny działający w oparciu o scyntylatory plastikowe. Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane przez prof. Pawła Moskala oraz jego zespół z Zakładu Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Wykorzystuje innowacyjne materiały polimerowe do budowy detektorów, co znacząco obniża koszty produkcji, a przez to zwiększa dostępność badań PET dla pacjentów.
więcej o W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron