Badaczki z UJ nagrodzone w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Badaczki z UJ nagrodzone w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

26.11.2021
Wśród 6 stypendystek 21. edycji programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki są aż 2 badaczki z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ). Nagrodę otrzymała Monika Gońka, która w swoich badaniach poszukuje lepszych strategii leczenia dla dzieci ze zdiagnozowaną ostrą białaczką. W kategorii habilitacyjnej stypendium przyznano dr Agacie Szade. Jej badania dotyczą molekularnych mechanizmów mobilizacji komórek szpiku kostnego.
więcej o Badaczki z UJ nagrodzone w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Badacze z UJ wśród laureatów międzynarodowego konkursu Sheng 2

Badacze z UJ wśród laureatów międzynarodowego konkursu Sheng 2

18.11.2021
Jak poinformowało Narodowe Centrum Nauki (NCN), w 2. edycji międzynarodowego konkursu Sheng na polsko-chińskie projekty badawcze wsparcie finansowe otrzymali prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz prof. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii UJ. Łączny budżet przyznanych im grantów na polską część badań wynosi prawie 3,7 mln złotych.
więcej o Badacze z UJ wśród laureatów międzynarodowego konkursu Sheng 2
Miniatura 5 dla kolejnych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Miniatura 5 dla kolejnych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego

17.11.2021
Następnych 9 badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpocznie badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże naukowe i wyjazdy konsultacyjne dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Miniatura 5. Zaplanowane działania opiewają na ponad 350 tys. złotych.
więcej o Miniatura 5 dla kolejnych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Naukowcy z UJ uzyskali pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET

Naukowcy z UJ uzyskali pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET

19.10.2021
Obraz wykonano za pomocą skonstruowanego w Instytucie Fizyku UJ przez zespół kierowany przez prof. Pawła Moskala tomografu J-PET. Różni się on zasadniczo od obecnie używanych tomografów PET, które wytwarzają obrazy w oparciu o dwa fotony. Opracowany przez naukowców z UJ sposób obrazowania trójfotonowego otwiera nowe możliwości diagnozowania nowotworów, a także umożliwia testowanie symetrii między materią i antymaterią.
więcej o Naukowcy z UJ uzyskali pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET
Sukces młodych matematyków w elitarnych zawodach

Sukces młodych matematyków w elitarnych zawodach

18.10.2021
Romanian Master of Mathematics to zawody, na które zapraszani są uczestnicy reprezentujący kraje biorące udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, dlatego ich poziom jest bardzo wysoki i uchodzą za najtrudniejszy na świecie konkurs matematyczny dla uczniów. W tym roku w zawodach rozegranych w dniach od 11 do16 października brali wyjątkowo udział studenci I roku, którzy właśnie ukończyli szkołę średnią.
więcej o Sukces młodych matematyków w elitarnych zawodach