Grant na przetłumaczenie i wydanie krytyczne dzieła Boromeusza
osiągnięcie

Grant na przetłumaczenie i wydanie krytyczne dzieła Boromeusza

24.10.2018
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę laureatów programu Uniwersalia 2.2 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). W gronie 5 laureatów znalazł się prof. Piotr Krasny z Instytutu Historii Sztuki UJ, który w ramach zwycięskiego grantu zajmie się przetłumaczeniem, opracowaniem naukowym i wydaniem krytycznym XVI-wiecznej "Instrukcji budowania i wyposażania kościołów" autorstwa Karola Boromeusza.
więcej o Grant na przetłumaczenie i wydanie krytyczne dzieła Boromeusza
Poznaliśmy autorów najlepszych książek o tematyce żydowskiej
nagrody

Poznaliśmy autorów najlepszych książek o tematyce żydowskiej

24.10.2018
Joanna Nalewajko-Kulikov, Grzegorz Krzywiec i Agnieszka Żółkiewska - to pierwsi laureaci Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą naukową publikację w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce. Autorzy nagrodzonych książek spotkali się 23 października w Collegium Novum.
więcej o Poznaliśmy autorów najlepszych książek o tematyce żydowskiej
Badacze z UJ wytypowali lokalizację wielkiej bitwy sprzed 2300 lat

23.10.2018
Zespół dr. Michała Marciaka z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego zakończył pierwszy sezon poszukiwań precyzyjnego miejsca wielkiej bitwy pod Gaugamelą na terenie dzisiejszego irackiego Kurdystanu. Batalia ta uznawana jest za jedną z najważniejszych w dziejach świata starożytnego. Naukowcy wstępnie wskazali jej możliwą lokalizację. Pionierskie badania będą kontynuowane w kolejnych latach.
więcej o Badacze z UJ wytypowali lokalizację wielkiej bitwy sprzed 2300 lat
Dwa wieki filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim
uroczystość

Dwa wieki filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim

22.10.2018
22 października w auli Collegium Novum UJ odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Wydziału Filologicznego, zwołane dla uczczenia dwusetnej rocznicy istnienia studiów slawistycznych w naszej uczelni. Obchody jubileuszowe rozpoczęło uroczyste odnowienie doktoratu profesora Jacka Balucha w 50. rocznicę jego uzyskania.
więcej o Dwa wieki filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Medycy ze szpitala dziecięcego w USA o leczeniu artrogrypozy

22.10.2018
Zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie-Prokocimiu (USD) uczestniczył w światowej konferencji dotyczącej leczenia artrogrypozy (3rd International Symposium on Arthrogryposis), która odbyła się w Filadelfii. Podczas obrad rozmawiano o metodach i wynikach leczenia deformacji układu ruchu w tej chorobie, postępach w genetycznym diagnozowaniu, postępowaniu prenatalnym oraz leczeniu rehabilitacyjnym i ortotycznym.
więcej o Medycy ze szpitala dziecięcego w USA o leczeniu artrogrypozy