30 lat judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim

19.10.2016
W środę 19 października 2016 roku w siedzibie Instytutu Judaistyki UJ przy ulicy Józefa 19 odbyła się inauguracja obchodów 30-lecia studiów żydowskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Utworzony 1 września 1986 roku z inicjatywy ówczesnego rektora UJ prof. Józefa A. Gierowskiego Międzywydziałowy Zakład Historii i Kultury Żydów w Polsce był pierwszym ośrodkiem zajmującym się tą tematyką w kraju.
więcej o 30 lat judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim
Otwarcie Centrum Studiów Tajwańskich UJ

17.10.2016
W poniedziałek 17 października 2016 w Collegium Novum odbyło się otwarcie Centrum Studiów Tajwańskich UJ. Ambasador Tajwanu Ming-Jeng Chen, dyrektor Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Uniwersytecie Jagiellońskim, gościł w gabinecie rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka.
więcej o Otwarcie Centrum Studiów Tajwańskich UJ
Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla profesora Daniela Zarzyckiego

17.10.2016
Podczas VI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak wręczył prof. Danielowi Zarzyckiemu, dyrektorowi Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem srebrny medal "Plus ratio quam vis".
więcej o Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla profesora Daniela Zarzyckiego
Bieg uliczny "5 na dobry początek"

15.10.2016
15 października na krakowskich Błoniach odbyła się II edycja Biegu „5 na dobry początek” o Puchar Dziekana Wydziału Farmaceutycznego pod patronatem Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum. Najszybszy zawodnik – Jakub Woźniak – pokonał dystans 5 km w czasie 15:53, ustanawiając tym samym nowy rekord biegu.
więcej o Bieg uliczny "5 na dobry początek"
Na Plantach odsłonięto ławeczkę Stefana Banacha i Ottona Nikodyma
uroczystość

Na Plantach odsłonięto ławeczkę Stefana Banacha i Ottona Nikodyma

14.10.2016
W ten sposób uczczono setną rocznicę słynnej matematycznej dyskusji, która odbyła się pewnego letniego wieczoru w 1916 roku u stóp Wawelu na krakowskich Plantach. Młody uczony, matematyk Hugo Steinhaus podczas spaceru usłyszał, że ktoś rozmawia o całce Lebesgue'a, pojęciu znanym wówczas jedynie specjalistom.
więcej o Na Plantach odsłonięto ławeczkę Stefana Banacha i Ottona Nikodyma