Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

07.05.2024
Kobieca drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w trójboju siłowym klasycznym. W zawodach, które odbywały się w Katowicach w dniach od 3 do 5 maja, wzięło udział ponad 580 studentek i studentów z 87 uczelni
więcej o Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym
Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

07.05.2024
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Kopernika w Krakowie trwa odbudowa historycznej szklarni z czasów wiktoriańskich, która przez ponad 80 lat istniała w tym miejscu. Inwestycja uzyskała właśnie ponad 6,6 mln złotych dofinansowania z funduszy unijnych. Nowoczesny obiekt, w którym zostanie odtworzona kolekcja roślin z Ameryki Środkowej i Południowej, będzie gotowy za kilka miesięcy.
więcej o Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza
Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

06.05.2024
Ekspozycja Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ wzbogaciła się o wyjątkowe eksponaty. To dwie blisko trzymetrowej długości płyty z jurajskimi skamieniałościami z okolic Holzmaden w Niemczech. Jedna z nich to skamieniała kolonia liliowców z rodzaju Seirocrinus, a druga zawiera niemal kompletny szkielet ichtiozaura z rodzaju Stenopterygius. To prawdopodobnie największe w polskich zbiorach tego typu skamieniałości. Zostały zakupione do zbiorów Gabinetu Mineralogicznego UJ w połowie XIX w. i do niedawna spoczywały w magazynach. Dziś po ponad 170 latach od ich zakupu, burzliwej historii i starannej konserwacji można znowu podziwiać te piękne skamieniałości.
więcej o Skamieniałości sprzed 180 mln lat w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ
Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie <span lang="en">Pax Moot Court</span>

Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court

06.05.2024
Pod koniec kwietnia w Lublanie odbył się 2. ustny etap międzynarodowego konkursu Pax Moot Court. Drużyna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) - w składzie: Daria Rożniakowska, Aleksandra Czuk, Weronika Głownia i Anna Szafarz - awansowała do półfinałów. Dodatkowo Daria Rożniakowska zajęła 2. miejsce w kategorii najlepszego mówcy.
więcej o Udany występ studentek WPiA UJ w konkursie Pax Moot Court
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

03.05.2024
Od 11 lat upamiętnienie Hugona Kołłątaja, reformatora i późniejszego rektora Uniwersytetu Krakowskiego, a także współtwórcę Konstytucji 3 Maja, stanowi integralną część krakowskich obchodów święta polskiej Konstytucji. Z tej okazji pod jego pomnikiem, znajdującym się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja przy ulicy Gołębiej, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego złożyły dziś kwiaty.
więcej o Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja