Lista wiadomości

Nie żyje były prorektor UJ profesor Adam Strzałkowski

29.07.2020
25 lipca zmarł prof. Adam Strzałkowski - fizyk jądrowy, specjalista w badaniach reakcji i oddziaływań jądrowych, jeden z polskich pionierów obserwacji obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych za pomocą radioteleskopów, były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W listopadzie skończyłby 97 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek.
więcej o Nie żyje były prorektor UJ profesor Adam Strzałkowski

W Krakowie znów można podziwiać unikatową palmę daktylową

29.07.2020
Dyrekcja Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowała o udostępnieniu zwiedzającym części zmodernizowanego kompleksu szklarniowego Victoria. Nowoczesny obiekt - w którym rośnie ponad 150-letni daktylowiec, będący pomnikiem przyrody - miał zostać uroczyście otwarty po przebudowie wiosną, ale plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa.
więcej o W Krakowie znów można podziwiać unikatową palmę daktylową

Uniwersytecki synchrotron coraz bliżej uruchomienia linii Phelix

28.07.2020
Do Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie dostarczone zostały ostatnie komponenty stacji badawczej Phelix - wysokiej rozdzielczości hemisferyczny analizator energii fotoelektronów oraz detektor spinowy VLEED. Specjalistyczna aparatura zostanie udostępniona naukowcom w przyszłym roku.
więcej o Uniwersytecki synchrotron coraz bliżej uruchomienia linii Phelix
mobilna

Studenckie Noble 2020 dla Magdaleny Lubaś i Adama Cieślika

28.07.2020
Magdalena Lubaś z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz Adam Cieślik z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ znaleźli się w gronie 9 wybitnych studentów, którzy zdobyli statuetki Studenckiego Nobla. O rozstrzygnięciu tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się pod hasłem "Daj się (d)ocenić!", poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
więcej o Studenckie Noble 2020 dla Magdaleny Lubaś i Adama Cieślika

Uniwersytet Jagielloński pożegnał profesora Franciszka Ziejkę

24.07.2020
- Zapalamy znicze, pochylamy głowy, żegnamy człowieka instytucję w Uniwersytecie Jagiellońskim i Krakowie - tak o zmarłym Franciszku Ziejce mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak podczas mszy św. żałobnej. Ze względu na trwający stan epidemiologiczny udział w niej ograniczono tylko do najbliższej rodziny i zaproszonych gości. Trumna z ciałem wybitnego polskiego historyka literatury, profesora nauk humanistycznych spoczęła na cmentarzu Salwatorskim.
więcej o Uniwersytet Jagielloński pożegnał profesora Franciszka Ziejkę