Lista wiadomości

osiągnięcie

Badaczka z UJ CM laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020

25.05.2020
Dr n. med. Anna Jagusiak z Katedry Biochemii Lekarskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii: naukowiec przyszłości.
więcej o Badaczka z UJ CM laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020
mobilna

Poznaliśmy autorów najlepszych książek wydanych w 2019 roku

22.05.2020
Benjamin K. Bergen i Gerda Raidt zwyciężyli w dwóch głównych kategoriach 5. edycji konkursu Mądra Książka Roku 2019. Podczas piątkowej gali, która z powodu pandemii odbyła się w trybie online, wyróżniono również tytuły wskazane przez członków społeczności akademickiej UJ, redaktorów serwisu Mądre Książki oraz internautów i czytelników "Gazety Wyborczej".
więcej o Poznaliśmy autorów najlepszych książek wydanych w 2019 roku

Uczeni udowodnili, jak świetnie dzielić się wiedzą podczas pandemii

22.05.2020
Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstał popularnonaukowy podcast "Rozmowy na koniec świata", w którym naukowcy opowiadają o rożnych problemach związanych z badaniami nad przeszłością. Jego pomysłodawcą jest dr Piotr Kołodziejczyk z Wydziału Historycznego UJ. - Chodziło o to, by wykorzystać czas pandemii na dzielenie się wiedzą naukową za pomocą nowych mediów, które w tym czasie stały się naszym oknem na świat - przekonuje.
więcej o Uczeni udowodnili, jak świetnie dzielić się wiedzą podczas pandemii

Przyrodnicy proponują, jak lepiej przeciwdziałać skutkom suszy

20.05.2020
"Problem braku zasobów dyspozycyjnych wody odbija się negatywnie na funkcjonowaniu przemysłu, a okresy głębokiej suszy rolniczej coraz silniej ograniczają produkcję rolną w naszym kraju. Bez radykalnej zmiany gospodarki wodnej i istotnego opóźnienia odpływu wód opadowych ze zlewni, problemy te będą się pogłębiać" - napisali naukowcy do premiera. Sygnatariuszami listu są m.in. uczeni z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Przyrodnicy proponują, jak lepiej przeciwdziałać skutkom suszy
osiągnięcie

Ponad 79 mln zł na badania podstawowe w konkursach NCN

19.05.2020
Narodowe Centrum Nauki (NCN) po raz kolejny ogłosiło wyniki trzech flagowych konkursów OPUS, PRELUDIUM i SONATA, a po raz pierwszy wyniki skierowanego do doktorantów konkursu PRELUDIUM BIS. Eksperci skierowali do finansowania 809 projektów o wartości ponad 667 mln zł. 105 z nich zostanie zrealizowanych w Uniwersytecie Jagiellońskim. Centrum przekaże na ten cel 79 480 665 zł.
więcej o Ponad 79 mln zł na badania podstawowe w konkursach NCN