60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

08.05.2024
Decyzja Senatu UJ o utworzeniu w Collegium Maius muzeum zapadła w 1947 roku. Jednak jego otwarcie dla publiczności nastąpiło dopiero 6 maja 1964 r po wielu latach starań Karola Estreichera jr., który był pomysłodawcą muzeum i jego pierwszym dyrektorem. Jubileusz działalności muzeum oraz twórcę i pomysłodawcę jego aranżacji upamiętnia wystawa, której wernisaż z udziałem władz UJ oraz obecnych i byłych dyrektorów muzeum odbył się 7 maja.
więcej o 60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ
Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji

08.05.2024
Od 1 września br. obowiązki rektora najstarszej polskiej uczelni zacznie pełnić prof. Piotr Jedynak. Dziś poznaliśmy nazwiska sześciorga prorektorów, z którymi będzie współpracować w kadencji 2024-2028. Zaproponowanych przez rektora elekta kandydatów pozytywnie zaopiniowało Kolegium Elektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego składające się z 238 osób reprezentujących wszystkich członków wspólnoty akademickiej.
więcej o Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji
Prof. Piotr Richter w Radzie Naukowej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA

08.05.2024
Prof. Piotr Richter został powołany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w skład Rady Naukowej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. Rada jest organem stanowiącym, inicjującym, opiniodawczym i doradczym instytutu w zakresie jego działalności oraz w sprawach rozwoju kadry naukowej i badawczo-technicznej.
więcej o Prof. Piotr Richter w Radzie Naukowej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA
Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym

07.05.2024
Kobieca drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w trójboju siłowym klasycznym. W zawodach, które odbywały się w Katowicach w dniach od 3 do 5 maja, wzięło udział ponad 580 studentek i studentów z 87 uczelni
więcej o Nie ma mocnych na zawodniczki UJ w trójboju siłowym
Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza

07.05.2024
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Kopernika w Krakowie trwa odbudowa historycznej szklarni z czasów wiktoriańskich, która przez ponad 80 lat istniała w tym miejscu. Inwestycja uzyskała właśnie ponad 6,6 mln złotych dofinansowania z funduszy unijnych. Nowoczesny obiekt, w którym zostanie odtworzona kolekcja roślin z Ameryki Środkowej i Południowej, będzie gotowy za kilka miesięcy.
więcej o Wielomilionowe dofinansowanie na odbudowę Oranżerii Warszewicza