Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

W <span lang="la">Collegium Novum</span> wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

W Collegium Novum wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

Autorka monumentalnego dzieła "Żydzi w Wieliczce. Opowieść dokumentalna" Małgorzata Międzobrodzka oraz nauczycielka historii w II LO im. J. Korczaka w Wieluniu Agnieszka Mysakowska odebrały w piątek Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2022. Wyróżnienie, ustanowione 15 lat temu przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", jest przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego.
Liczba wyświetleń : 1497
Naukowcy z UJ otrzymali wsparcie z NCN na rozwój projektów badawczych

Naukowcy z UJ otrzymali wsparcie z NCN na rozwój projektów badawczych

Łącznie ponad 24,5 mln zł zdobyli badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozstrzygniętych przez Narodowe Centrum Nauki konkursach Maestro i Sonata Bis. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla doświadczonych naukowców, z kolei drugi skierowany jest do badaczy, którzy chcieliby powołać nowy zespół naukowy.
Liczba wyświetleń : 1253
Rocznica napaści Rosji na Ukrainę. <br/>List rektora UJ do konsula Ukrainy w Krakowie

Rocznica napaści Rosji na Ukrainę.
List rektora UJ do konsula Ukrainy w Krakowie

W rocznicę zbrodniczej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel wystosował list, którego adresatem jest konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowskyj.
Liczba wyświetleń : 1152
Agnieszka Buczkowska nową Krakowską Mistrzynią Ortografii

Agnieszka Buczkowska nową Krakowską Mistrzynią Ortografii

Agnieszka Buczkowska z Warszawy została zwyciężczynią VI Dyktanda Krakowskiego, największego w Polsce konkursu ortograficznego. W niezwykle trudnym tekście "A jednak się kręci" popełniła 6 błędów. Wśród dzieci i młodzieży do 15. roku życia bezkonkurencyjny okazał się Konrad Dulowski.
Liczba wyświetleń : 1105
Przedstawiciele UJ i UJ CM wśród wpływowych osób w medycynie

Przedstawiciele UJ i UJ CM wśród wpływowych osób w medycynie

Już po raz 20. "Puls Medycyny" zaprezentował sylwetki lekarzy, którzy mieli największy wpływ na rozwój polskiej medycyny. Od 2014 roku ocenia też w oddzielnym rankingu osoby, które przyczyniły się do poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. W obu zestawieniach znalazło się 11 przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Liczba wyświetleń : 1061
Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia w międzynarodowej sieci HERA

Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia w międzynarodowej sieci HERA

Komisja Europejska za pośrednictwem Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (The Health Emergency Preparedness and Response Authority - HERA) utworzyła Europejską Sieć Naukową DURABLE, która ma wesprzeć Unię Europejską w przygotowaniach i reagowaniu na zagrożenia biologiczne i zagrożenia zdrowia oraz w ocenie wpływu i wyborze optymalnych środków zaradczych.
Liczba wyświetleń : 1036
Absolwenci UJ bezkonkurencyjni w naborze na aplikacje prawnicze

Absolwenci UJ bezkonkurencyjni w naborze na aplikacje prawnicze

Absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskali najlepsze wyniki podczas ubiegłorocznych egzaminów na aplikacje, które odbyły się 24 września 2022 roku. Ten sukces osiągają nieprzerwanie od 2006 roku.
Liczba wyświetleń : 1032
Ks. prof. Michał Heller laureatem nagrody "<span lang="la">Ratio et Spes</span>"

Ks. prof. Michał Heller laureatem nagrody "Ratio et Spes"

Wybitny kosmolog, filozof i teolog został uhonorowany międzynarodową nagrodą naukową "Ratio et Spes", przyznawaną od 2020 r. wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.
Liczba wyświetleń : 1024
Muzeum Zapomnianych Wynalazców - projekt naukowców z UEK i UJ

Muzeum Zapomnianych Wynalazców - projekt naukowców z UEK i UJ

Odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające realizację projektu Timeless, w ramach którego naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego chcą stworzyć Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Celem przedsięwzięcia jest zachowanie najcenniejszych pamiątek po wynalazcach z przeszłości oraz przybliżenie ich społeczeństwu.
Liczba wyświetleń : 1019
Konsul Generalny Austrii z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Konsul Generalny Austrii z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

23 lutego 2023 Konsul Generalny Republiki Austrii Martin Gärtner odwiedził najstarszą polską uczelnię. Spotkanie, w którym uczestniczyli rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec, odbyło się w gabinecie rektora w Collegium Novum.
Liczba wyświetleń : 1000