Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Nowo odkryty gatunek motyla nazwany na cześć Kopernika

Nowo odkryty gatunek motyla nazwany na cześć Kopernika

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowali o odkryciu nowego gatunku motyla. Występujący wyłącznie w peruwiańskich Andach owad otrzymał łacińską nazwę Catasticta copernicus. W ten sposób badacze składają hołd Mikołajowi Kopernikowi - wybitnemu i wszechstronnemu naukowcowi, w 550. rocznicę jego urodzin.
Liczba wyświetleń : 1683
Prof. Artur Ekert nagrodzony przez <span lang="en">Royal Society</span>

Prof. Artur Ekert nagrodzony przez Royal Society

Pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim polski matematyk, który jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, został uhonorowany przez brytyjskie Royal Society Nagrodą Milnera za rok 2024 za "pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe, które przekształciły dziedzinę nauk o informacji kwantowej z niszowej aktywności akademickiej w przedsięwzięcie o istotnym dla przemysłu znaczeniu".
Liczba wyświetleń : 1561
Niezwykła operacja kardiochirurgów szpitala dziecięcego

Niezwykła operacja kardiochirurgów szpitala dziecięcego

Zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka, przeprowadził pierwszą w Europie operację, podczas której całkowicie przebudowano serce 1,5-rocznego dziecka. Medycy porównali skomplikowany zabieg do lądowania na Księżycu.
Liczba wyświetleń : 1510
Troje nowych profesorów belwederskich w Uniwersytecie Jagiellońskim

Troje nowych profesorów belwederskich w Uniwersytecie Jagiellońskim

Prezydent Andrzej Duda nadał tytuły profesorskie 61 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki. W tym gronie znalazło się troje przedstawicieli społeczności akademickiej UJ. Reprezentują oni nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki humanistyczne. Uroczystość odbyła się 12 września w Pałacu Prezydenckim.
Liczba wyświetleń : 1269
Chemicy z UJ publikują na łamach "<span lang="en">Molecular Cancer</span>"

Chemicy z UJ publikują na łamach "Molecular Cancer"

Pracujący pod kierownictwem dr Katarzyny Magiery-Mularz zespół naukowców z Wydziału Chemii UJ wraz ze współpracownikami opisał na łamach prestiżowego periodyku naukowego "Molecular Cancer" peptyd makrocykliczny, który hamuje kluczowy dla rozwoju raka szlak PD-1/PD-L1 (programowanej śmierci komórkowej) oraz uzyskał informacje o sposobie jego oddziaływania z białkiem PD-L1.
Liczba wyświetleń : 1200
Rozpoczęła się nowa kadencja Samorządu Studentów UJ

Rozpoczęła się nowa kadencja Samorządu Studentów UJ

1 września przewodnictwo nad Samorządem objęła Magdalena Herman, studentka Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Rola ta została jej powierzona przez przedstawicieli wszystkich wydziałów oraz kierunków międzywydziałowych na posiedzeniu Uczelnianej Rady Samorządu Studentów, które odbyło się w czerwcu.
Liczba wyświetleń : 1129
"Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski

"Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski

Poznaliśmy wyniki 1. rozstrzygnięcia w 12. edycji Uniwersaliów 2.2 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W tym module wsparcie mogą otrzymać wieloletnie projekty dotyczące edycji w języku polskim najważniejszych dzieł kultury, w szczególności humanistyki światowej, w celu wprowadzenia ich do polskiego obiegu kulturowego. Grant w konkursie przyznano dr. hab. Krzysztofowi Bielawskiemu, prof. UJ z Wydziału Filologicznego.
Liczba wyświetleń : 1122
Prof. Grażyna Jasieńska sekretarzem międzynarodowego towarzystwa

Prof. Grażyna Jasieńska sekretarzem międzynarodowego towarzystwa

Kierująca Zakładem Zdrowia i Środowiska w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM prof. Grażyna Jasieńska została wybrana na sekretarza Międzynarodowego Towarzystwa Ewolucji, Medycyny i Zdrowia Publicznego (ISEMPH) na kadencję 2023-2027. Celem organizacji jest wspieranie komunikacji między naukowcami, studentami, klinicystami i specjalistami w dziedzinie zdrowia publicznego.
Liczba wyświetleń : 1044
Lepsza diagnostyka chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

Lepsza diagnostyka chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

W ramach 31. finału "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ofiarowała Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu kilka urządzeń, które trafiły do Zakładu Mikrobiologii Klinicznej. Najcenniejszym z nich jest spektrometr masowy IVD MALDI Biotyper Sirius firmy Bruker, który zastąpi dotychczas stosowane manualne i automatyczne metody diagnostyczne służące do identyfikacji drobnoustrojów.
Liczba wyświetleń : 985
Obchody 500. rocznicy śmierci Macieja Miechowity

Obchody 500. rocznicy śmierci Macieja Miechowity

W Collegium Maius UJ odbyła się konferencja naukowa, której celem było upamiętnienie postaci Macieja z Miechowa – profesora i rektora Uniwersytetu Krakowskiego, który wniósł wielki wkład w rozwój polskiej nauki jako wybitny lekarz, historyk, geograf i alchemik. 8 września mija dokładnie 500 lat od jego śmierci.
Liczba wyświetleń : 930

Web Content Display Web Content Display