Lista wiadomości

Praca naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego w "EMBO Reports"

15.01.2020
W czasopiśmie "EMBO Reports" ukazał się artykuł "Heme oxygenase‐1 deficiency triggers exhaustion of hematopoietic stem cells" poświęcony roli oksygenazy hemowej-1 w regulacji hematopoetycznych komórek macierzystych (HSC). Jego współautorami są pracownicy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz Małopolskiego Centrum Biotechnologii.
więcej o Praca naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego w "EMBO Reports"
relacja

Noc Biologów. Po raz dziewiąty na Uniwersytecie Jagiellońskim

13.01.2020
10 stycznia już po raz dziewiąty Wydział Biologii UJ i tworzące go Instytuty - Zoologii i Badań Biomedycznych, Nauk o Środowisku oraz Botaniki brał udział w Nocy Biologów. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem "Globalne zmiany środowiska".
więcej o Noc Biologów. Po raz dziewiąty na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uniwersyteccy archeolodzy podbijają region Mesa Verde w USA

10.01.2020
Jak ustalili badacze Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, niektóre ryty naskalne, wykonane przez Indian około 800 lat temu w kanionach na pograniczu Kolorado i Utah w Stanach Zjednoczonych, miały związek z obserwacjami astronomicznymi, np. z przesileniami zimowym i letnim. Kierownikiem pionierskich i zarazem jedynych polskich na tym terenie badań jest dr Radosław Palonka z Zakładu Archeologii Nowego Świata UJ.
więcej o Uniwersyteccy archeolodzy podbijają region Mesa Verde w USA

Uczony z UJ pokieruje Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej

10.01.2020
Prof. Karol Życzkowski z Zakładu Optyki Atomowej UJ zostanie dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej z siedzibą w Sopocie. Na 4-letnią kadencję powołał go rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Gwizdała.
więcej o Uczony z UJ pokieruje Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej
mobilna

Na kampusie UJ powstanie nowoczesna infrastruktura sportowa

09.01.2020
Uczelniane Centrum Sportowo-Rekreacyjne niebawem zainauguruje działalność na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pychowicach. Studenci będą mieli do dyspozycji m.in. boiska, korty tenisowe, elementy małej architektury oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku.
więcej o Na kampusie UJ powstanie nowoczesna infrastruktura sportowa