Lista wiadomości

mobilna

Prace obronione na UJ wśród najlepszych debiutów historycznych

15.01.2021
Instytut Pamięci Narodowej poinformował o rozstrzygnięciu 13. edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej". Wśród autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac doktorskich i magisterskich znaleźli się dr Radosław Budzyński, Monika Maria Makowska, Mateusz Radomski, Tomasz Korban oraz Michał Michniewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Prace obronione na UJ wśród najlepszych debiutów historycznych
Organizacja kształcenia w semestrze letnim
covid

Organizacja kształcenia w semestrze letnim

14.01.2021
13 stycznia 2021 r. rektor UJ prof. Jacek Popiel wydał zarządzenie, w którym ustanawia zasady organizacji kształcenia w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021 (postanowienia nie dotyczą Collegium Medicum). W dokumencie zaznaczono, że w przypadku zmiany sytuacji epidemicznej w trakcie trwania semestru, organizacja kształcenia może zostać ponownie zreorganizowana.
więcej o Organizacja kształcenia w semestrze letnim
KRASP krytycznie o ministerialnym pakiecie wolnościowym

13.01.2021
Zespół zadaniowy, powołany przez Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), zakończył prace nad analizą projektu zmian w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zakresie pakietu wolnościowego. W opublikowanym stanowisku zaproponowane regulacje ocenił zdecydowanie negatywnie. Pod dokumentem podpisało się kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska naukowego z całego kraju.
więcej o KRASP krytycznie o ministerialnym pakiecie wolnościowym
Profesor Candan Badem pierwszym w Polsce stypendystą SAR

11.01.2021
Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie na podstawie porozumienia z 20 lipca ub.r. rozpoczął realizację Programu Rezydencji w ramach międzynarodowej sieci Scholars at Risk (SAR). Na początku grudnia 2020 przyjął pierwszego w Polsce stypendystę SAR - prof. Candana Badema, znanego tureckiego historyka, którego w ostatnich latach dotknęły represje w związku z falą zwolnień na tamtejszych uniwersytetach.
więcej o Profesor Candan Badem pierwszym w Polsce stypendystą SAR
Historyk z UJ nagrodzony w konkursie Książka Historyczna Roku

11.01.2021
Tegoroczna I nagroda konkursu Książka Historyczna Roku im. Karola Modzelewskiego trafiła w ręce trojga badaczy: Janusza Mierzwy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Joanny Dufrat i Piotra Cichorackiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. W ten sposób uhonorowano monografię ich autorstwa - "Oblicza buntu społecznego w II Rzeczypospolitej w dobie wielkiego kryzysu (1930–1935). Uwarunkowania, przebieg, konsekwencje".
więcej o Historyk z UJ nagrodzony w konkursie Książka Historyczna Roku