Lista wiadomości

nagrody i wyróżnienia

Studenci UJ zwycięzcami konkursu Una Europa Prize

06.05.2021
W lutym 2021 roku podczas pierwszego Kongresu Studentów Una Europa ogłoszony został konkurs Una Eropa Prize, mający na celu zaprezentowanie wizji uniwersytetu przyszłości oczami studentów. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie krótkiego filmu przedstawiającego wizję i wartości Una Europa. 6 maja br. podczas walnego zgromadzenia Una Europa odbyła się wirtualna ceremonia wręczenia nagród trzem zwycięskim zespołom. Wśród zwycięzców konkursu znaleźli się studenci UJ.
więcej o Studenci UJ zwycięzcami konkursu Una Europa Prize
Psychologowie z UJ zachęcają, by podarować uczniom tydzień ulgi

05.05.2021
Będziemy zachęcać szkoły do podarowania uczniom i tygodnia bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych - mówią dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, prof. UJ i dr hab. Magdalena Śmieja, prof. UJ z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pomysłodawczynie kampanii "Tydzień ulgi". Chęć przyłączenia się do inicjatywy wyraziło już blisko 150 szkół z całej Polski.
więcej o Psychologowie z UJ zachęcają, by podarować uczniom tydzień ulgi
Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
uroczystość

Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03.05.2021
230 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. W pracach nad tworzeniem dokumentu kluczową rolę odegrał Hugo Kołłątaj – reformator Akademii Krakowskiej i późniejszy rektor uczelni. W rocznicę tego wiekopomnego wydarzenia kwiaty pod pomnikiem Kołłątaja złożyli, reprezentujący społeczność akademicką UJ – rektor UJ prof. Jacek Popiel i prorektor UJ prof. Dorota Malec.
więcej o Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uczczono pamięć ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych

30.04.2021
Dziś mija 76. rocznica wyzwolenia obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhauzen i Dachau, w których zginęło wielu profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z tej okazji pod tablicą upamiętniającą miejsca martyrologii Polaków, znajdującą się pod Dębem Wolności przed Collegium Novum, złożono kwiaty. W uroczystości wzięli udział m.in. prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Piotr Jedynak i dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisław Sroka.
więcej o Uczczono pamięć ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych
WSMiP UJ laureatem konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych

29.04.2021
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (WSMiP UJ) został laureatem grantu "Rola i znaczenie Partnerstwa Wschodniego w procesie transformacji państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego" przyznanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie Dyplomacja publiczna 2021. Kierownikiem międzynarodowego projektu jest dr hab. Piotr Bajor z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o WSMiP UJ laureatem konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych