Lista wiadomości

Wystąpienie Rektora UJ z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego

25.09.2020
- 1 października rozpocznie się 657. rok akademicki w historii naszej uczelni. Niestety względy związane z przepisami mającymi na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa obligują nas do zorganizowania skromniejszej uroczystości - powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel.
więcej o Wystąpienie Rektora UJ z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego

25.09.2020
Nowatorskie idee tworzone w ramach Una Europa wymagają nowatorskiej formy współpracy. Jednym z przykładowych działań strategicznych Una Europa jest zainicjowany przez Uniwersytet Jagielloński projekt Future University Lab. Został on opracowany jako „żywe laboratorium” (living lab Una Europa), mające na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat przyszłej roli uniwersytetów w społeczeństwie, opracowanie przełomowych narzędzi i modeli współpracy naukowej i edukacyjnej w ramach europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego, a także ocenę i ukierunkowanie przyszłych działań Una Europa.
więcej o Una Europa Future University Lab – nowy wymiar kreowania uniwersytetu przyszłości
osiągnięcie

Na UJ powstanie przekład książki o dawnych sygnetach drukarskich

24.09.2020
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) rozstrzygnęło kolejny konkurs w module Uniwersalia 2.1 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Wśród zakwalifikowanych do finansowania wniosków znalazł się projekt złożony przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zakłada on tłumaczenie na język angielski i przygotowanie do druku książki o sygnetach drukarskich w Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku.
więcej o Na UJ powstanie przekład książki o dawnych sygnetach drukarskich

Nowoczesna karetka powiększyła flotę Szpitala Uniwersyteckiego

24.09.2020
Do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafił kolejny, w pełni wyposażony ambulans zakupiony w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Pojazd posiada urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz aparaturę do dezynfekcji. W sumie region zyskał w ostatnim czasie 50 nowych karetek pogotowia. Ich zakup został sfinansowany z funduszy europejskich.
więcej o Nowoczesna karetka powiększyła flotę Szpitala Uniwersyteckiego

MCB UJ z grantem na prace badawczo-rozwojowe nad COVID-19

23.09.2020
Projekt "Analiza mikrobiomu jelitowego jako czynnika diagnostycznego, rokowniczego oraz terapeutycznego u chorych z COVID-19" zrealizuje konsorcjum naukowe na czele z Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (MCB UJ). Prace dofinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach przedsięwzięcia "Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19".
więcej o MCB UJ z grantem na prace badawczo-rozwojowe nad COVID-19