Lista wiadomości

Uniwersyteckie projekty na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej

16.01.2020
Resort nauki opublikował wykaz strategicznych infrastruktur badawczych tworzących Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Znalazło się na niej 65 najwyżej ocenionych inicjatyw, w tym 5 zgłoszonych przez Uniwersytet Jagielloński. Mapa skupia infrastruktury o najwyższym potencjale doskonałości naukowej konsolidujące potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju.
więcej o Uniwersyteckie projekty na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej
mobilna

Młodzi biolodzy z UJ otrzymają granty EMBO

15.01.2020
15 stycznia 2020 roku European Molecular Biology Organisation (EMBO) ogłosiła wyniki najnowszej edycji konkursu Installation Grants, w ramach którego nagrodzonym badaczom przyznane zostaną fundusze na utworzenie niezależnych laboratoriów na terenie Czech, Polski, Portugalii oraz Turcji. Wśród dziewięciu laureatów ze wspomnianych krajów znalazło się dwóch naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Młodzi biolodzy z UJ otrzymają granty EMBO

Praca naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego w "EMBO Reports"

15.01.2020
W czasopiśmie "EMBO Reports" ukazał się artykuł "Heme oxygenase‐1 deficiency triggers exhaustion of hematopoietic stem cells" poświęcony roli oksygenazy hemowej-1 w regulacji hematopoetycznych komórek macierzystych (HSC). Jego współautorami są pracownicy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz Małopolskiego Centrum Biotechnologii.
więcej o Praca naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego w "EMBO Reports"
relacja

Noc Biologów. Po raz dziewiąty na Uniwersytecie Jagiellońskim

13.01.2020
10 stycznia już po raz dziewiąty Wydział Biologii UJ i tworzące go Instytuty - Zoologii i Badań Biomedycznych, Nauk o Środowisku oraz Botaniki brał udział w Nocy Biologów. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem "Globalne zmiany środowiska".
więcej o Noc Biologów. Po raz dziewiąty na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uniwersyteccy archeolodzy podbijają region Mesa Verde w USA

10.01.2020
Jak ustalili badacze Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, niektóre ryty naskalne, wykonane przez Indian około 800 lat temu w kanionach na pograniczu Kolorado i Utah w Stanach Zjednoczonych, miały związek z obserwacjami astronomicznymi, np. z przesileniami zimowym i letnim. Kierownikiem pionierskich i zarazem jedynych polskich na tym terenie badań jest dr Radosław Palonka z Zakładu Archeologii Nowego Świata UJ.
więcej o Uniwersyteccy archeolodzy podbijają region Mesa Verde w USA