Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów

12.07.2024
Geografowie z UJ wraz z partnerami z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Lasów Państwowych, Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie oraz Uniwersytetu Vermontu (USA) wykazali, iż archiwalne mapy w połączeniu ze współczesnymi danymi satelitarnymi mogą stanowić kluczowe źródło informacji w identyfikacji obszarów cennych przyrodniczo. W ten sposób udało się określić położenie lasów w Karpatach, które w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę pod kątem planowanego poszerzania obszarów chronionych.
więcej o Archiwalne mapy okazują się pomocne w identyfikacji cennych przyrodniczo lasów
Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

12.07.2024
Royal Society of Edinburgh, najbardziej prestiżowe szkockie towarzystwo naukowe skupiające przedstawicieli nauki, kultury i sztuki, ogłosiło listę przedsięwzięć naukowych, które otrzymają jego dofinansowanie w 2024 roku. Jedną z nagrodzonych osób jest prof. Grażyna Ewa Ptak z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, która wspólnie z dr. Chih-Jen Lin z Uniwersytetu Edynburskiego otrzymała grant w ramach konkursu RSE International Joint Projects.
więcej o Badaczka z UJ nagrodzona w prestiżowym konkursie Royal Society of Edinburgh

11.07.2024
W tym roku Uniwersytet Jagielloński przygotował dla kandydatów na stacjonarne studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie nieco ponad 8,5 tys. miejsc na ponad 120 kierunkach. Jak informuje Dział Rekrutacji na Studia UJ, łączna liczba zgłoszeń w tegorocznym naborze wyniosła 29 249. Wyniki pierwszej tury rekrutacji dla większości studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich kandydaci poznają 18 lipca br.
więcej o Zakończyła się rejestracja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie w UJ
Badacz z UJ członkiem Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej

09.07.2024
W 60. rocznicę powstania Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (European Molecular Biology Organisation - EMBO) dołączyło do niej 100 nowych członków i 20 członków stowarzyszonych. Wśród nich jest m.in. dr hab. Sebastian Glatt, zastępca dyrektora ds. naukowych Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (MCB UJ). Jest on pierwszym przedstawicielem najstarszej polskiej uczelni w tym gremium.
więcej o Badacz z UJ członkiem Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej
Nie żyje Jerzy Stuhr. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego

09.07.2024
W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr - wybitny aktor, scenarzysta, reżyser teatralny i filmowy. Zagrał wiele wybitnych ról, które na trwałe wpisały się do historii polskiego filmu i teatru.
więcej o Nie żyje Jerzy Stuhr. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego