Amerykańska nagroda wydawnicza dla uczonej z Instytutu Muzykologii

14.02.2024
Książka dr hab. Anny. G. Piotrowskiej, prof. UJ "From Gypsy to Bohemian: A Study of the Musical Rhapsody" wydana w 2021 roku przez wydawnictwo Brepols w serii Speculum Musicae otrzymała prestiżową Alan Walker Book Award. Nagrodzona publikacja to propozycja całościowego ujęcia historii rapsodii, a zarazem nowatorska próba wyznaczenia na nowo jej znaczenia w kulturze europejskiej, nie tylko muzycznej, m.in. poprzez reinterpretację jej rodowodu.
więcej o Amerykańska nagroda wydawnicza dla uczonej z Instytutu Muzykologii
Przy szpitalu dziecięcym powstaje sensoryczny ogród wyciszeń

14.02.2024
Ruszyły prace nad budową sensorycznego ogrodu przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni wyciszenia, w której pacjenci będą czuli się komfortowo. Przedsięwzięcie wpisuje się w wsparcie polskiej psychiatrii poprzez tworzenie miejsca dedykowanego terapii z zapewnieniem dogodnych warunków do spotkań i odpoczynku, także dla osób z problemami psychicznymi.
więcej o Przy szpitalu dziecięcym powstaje sensoryczny ogród wyciszeń
Anna Zapała uznana ponownie za najlepszą piłkarkę Małopolski

13.02.2024
W poniedziałek 12 lutego w Pałacu Krzysztofory poznaliśmy rozstrzygnięcia XXIX Plebiscytu na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2023. Anna Zapała, zawodniczka Jagiellonek, została okrzyknięta drugi raz z rzędu Piłkarką Roku, a Jacek Ćwik, który na co dzień prowadzi Akademię Młodych Jagiellonek w Tarnowie, otrzymał tytuł najlepszego Trenera Wychowawcy Młodzieży.
więcej o Anna Zapała uznana ponownie za najlepszą piłkarkę Małopolski
Doktorant z UJ CM laureatem konkursu Student-Wynalazca

13.02.2024
Marcin Jakubiec z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM jest jednym z pięciu młodych innowatorów, którzy zdobyli główne nagrody w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca. Jury uhonorowało go za modyfikowane pochodne aminokwasowe do leczenia chorób o podłożu neurologicznym oraz wybranych zaburzeń psychiatrycznych, które opracowano w zespole prof. Krzysztof Kamińskiego z Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ CM.
więcej o Doktorant z UJ CM laureatem konkursu Student-Wynalazca
Badacze UJ opisali, co odgrywa istotną rolę w procesie włóknienia wątroby

13.02.2024
W czasopiśmie "Cellular and Molecular Gastroenterology and Hepatology" wydawanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Gastroenterologii ukazał się artykuł autorstwa pracowników Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ). Celem badań opisanych w pracy było określenie roli białka MCPIP1 w procesach aktywacji komórek gwiaździstych (HSC) oraz włóknienia wątroby.
więcej o Badacze UJ opisali, co odgrywa istotną rolę w procesie włóknienia wątroby