перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Popularne artykuły Popularne artykuły

Popularne wiadomości

Komunikat w związku z ostatnimi wydarzeniami w domach studenckich UJ „Kamionka”

W piątek 17 maja br. władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały poinformowane przez Koło Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza” o rozpoczęciu strajku okupacyjnego na terenie nieczynnego domu studenckiego przy ul. Kamionka 11 w Krakowie. Osoby protestujące dostały się do obiektu uniwersyteckiego w sposób nielegalny i z naruszeniem obowiązujących norm prawnych, a sam strajk nie został nigdzie zgłoszony.
Кількість переглядів: 8794
Duże zmiany we władzach rektorskich UJ przyszłej kadencji

Od 1 września br. obowiązki rektora najstarszej polskiej uczelni zacznie pełnić prof. Piotr Jedynak. Dziś poznaliśmy nazwiska sześciorga prorektorów, z którymi będzie współpracować w kadencji 2024-2028. Zaproponowanych przez rektora elekta kandydatów pozytywnie zaopiniowało Kolegium Elektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego składające się z 238 osób reprezentujących wszystkich członków wspólnoty akademickiej.
Кількість переглядів: 3795
Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

W związku z pojawianiem się w prasie i mediach społecznościowych nieprawdziwych informacji dotyczących działań władz Uniwersytetu Jagiellońskiego związanych z domami studenckimi, rektor UJ prof. Jacek Popiel postanowił przedstawić faktyczny stan sytuacji w powyższej kwestii.
Кількість переглядів: 1468
Oświadczenie Uniwersytetu Jagiellońskiego

W związku z jawnym nieprzestrzeganiem obowiązujących przepisów prawa oraz nieszanowaniem ustaleń, wspólnie przyjętych podczas negocjacji, prowadzonych w sobotę 18 maja br., Uniwersytet Jagielloński zawiesza wszelkie rozmowy z okupującymi nielegalnie akademik do czasu przywrócenia stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa, tj. w szczególności opuszczenia obiektu.
Кількість переглядів: 1341
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

- Powracamy dzisiaj do wydarzeń z 12 maja 1364 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki zadecydował o powołaniu w Krakowie Studium Generale. Władca zdawał sobie w pełni sprawę z faktu, że przyszłość państwa polskiego musi być oparta na ludziach wykształconych - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel, otwierając uroczyste posiedzenie Senatu zwołane z okazji Święta UJ. Gościem honorowym uroczystości był prof. Adam Strzembosz - wybitny prawnik i autorytet, któremu wręczony został złoty medal "Plus Ratio Quam Vis".
Кількість переглядів: 1331
Nowy komunikat władz UJ w sprawie akademików przy ul. Kamionka

W związku ze strajkiem okupacyjnym w akademiku "Kamionka" władze Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz kolejny informują, że już 20 kwietnia br. podjęły decyzję o wstrzymaniu kolejnego ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Kamionka w Krakowie.
Кількість переглядів: 1292
Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

29 kwietnia 1984 roku w Krakowie zmarł Karol Estreicher młodszy - historyk sztuki, pisarz, twórca i wieloletni dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jedyny Polak zaliczany do grupy tzw. Monuments men, czyli alianckich naukowców, którzy po II wojnie światowej zajmowali się odnajdowaniem zrabowanych dzieł sztuki. Dzięki niemu do Polski powróciło wiele zagrabionych przez Niemców dzieł, m.in. Ołtarz Wita Stwosza czy "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.
Кількість переглядів: 1052
60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ

Decyzja Senatu UJ o utworzeniu w Collegium Maius muzeum zapadła w 1947 roku. Jednak jego otwarcie dla publiczności nastąpiło dopiero 6 maja 1964 r po wielu latach starań Karola Estreichera jr., który był pomysłodawcą muzeum i jego pierwszym dyrektorem. Jubileusz działalności muzeum oraz twórcę i pomysłodawcę jego aranżacji upamiętnia wystawa, której wernisaż z udziałem władz UJ oraz obecnych i byłych dyrektorów muzeum odbył się 7 maja.
Кількість переглядів: 1026
Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

W odpowiedzi na list otwarty skierowany do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacka Popiela w dniu 15 maja 2024 roku, przedstawiamy stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy.
Кількість переглядів: 996
Uniwersytet Jagielloński uczcił pamięć współautora Konstytucji 3 Maja

Od 11 lat upamiętnienie Hugona Kołłątaja, reformatora i późniejszego rektora Uniwersytetu Krakowskiego, a także współtwórcę Konstytucji 3 Maja, stanowi integralną część krakowskich obchodów święta polskiej Konstytucji. Z tej okazji pod jego pomnikiem, znajdującym się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja przy ulicy Gołębiej, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego złożyły dziś kwiaty.
Кількість переглядів: 921

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту