Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Dr Piotr Bystranowski nagrodzony w programie <span lang="en">Fulbright Senior Award</span>

Dr Piotr Bystranowski nagrodzony w programie Fulbright Senior Award

18.12.2023
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta przedstawiła w poniedziałek 18 grudnia listę laureatów programu Fulbright Senior Award 2024-25. Jednym z nich jest dr Piotr Bystranowski z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w ramach wyjazdu do Stanów Zjednoczonych będzie prowadził projekt "Measuring Meta-Interpretation" we współpracy z prof. Kevinem Tobią na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.
więcej o Dr Piotr Bystranowski nagrodzony w programie Fulbright Senior Award
Polsko-czeskie badania nad kulturą polityczną okresu rewolucji 1848 roku

15.12.2023
Dzięki współpracy Narodowego Centrum Nauki z Czech Science Foundation naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Masaryka i Archiwum Nauk Republiki Czeskiej zrealizują wspólne badania. Projekt "Społeczeństwo obywatelskie i pierwsze wybory: kultura wyborcza w okresie rewolucji 1848 r. na przykładzie krajów czeskich oraz Galicji i Bukowiny" otrzymał finansowanie wynoszące ponad 550 tys. złotych w konkursie Weave-UNISONO.
więcej o Polsko-czeskie badania nad kulturą polityczną okresu rewolucji 1848 roku

14.12.2023
Naukowcy z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ odkrywają nieznane wcześniej mechanizmy zaburzeń funkcji serca u pacjentów z dystrofią mięśniową Duchenne’a (DMD). Ich badania ukazały się właśnie w "Cardiovascular Research" (Oxford University Press), jednym z najważniejszych czasopism z zakresu badań podstawowych i klinicznych nad chorobami serca i chorobami układu krążenia.
więcej o Badacze z UJ odkrywają nieznane wcześniej mechanizmy zaburzeń funkcji serca u pacjentów z dystrofią mięśniową Duchenne’a
Wręczono Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego

14.12.2023
13 grudnia w siedzibie Wydawnictwa Literackiego w Krakowie odbyła się uroczystość, podczas której ogłoszono laureatów XXIII edycji konkursu im. W. Felczaka i H. Wereszyckiego, w którym nagradzane są publikacje dotyczące dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacji z Polską w okresie od średniowiecza do współczesności. Ustanowione przez krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydział Historyczny UJ nagrody odebrali Dušan Fundić i Miklós Mitrovits.
więcej o Wręczono Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego
Środowisko naukowe apeluje do rządu o pilne spotkania i rozmowy

14.12.2023
Przedstawiciele instytucji nauki i szkolnictwa wyższego z inicjatywy Konferencji Akademickich Szkół Polskich wystosowali apel do parlamentarzystów oraz partii tworzących rząd. Wyrazili w nim chęć aktywnego uczestnictwa w nowej sytuacji politycznej, jaką zainicjowały wybory 15 października br. oraz wiarę, że nowa Rada Ministrów podejmie działania zmierzające do poprawy sytuacji w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.
więcej o Środowisko naukowe apeluje do rządu o pilne spotkania i rozmowy