Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Prof. Artur Ekert nagrodzony przez <span lang="en">Royal Society</span>
nagrody i wyróżnienia

Prof. Artur Ekert nagrodzony przez Royal Society

01.09.2023
Pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim polski matematyk, który jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, został uhonorowany przez brytyjskie Royal Society Nagrodą Milnera za rok 2024 za "pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe, które przekształciły dziedzinę nauk o informacji kwantowej z niszowej aktywności akademickiej w przedsięwzięcie o istotnym dla przemysłu znaczeniu".
więcej o Prof. Artur Ekert nagrodzony przez Royal Society
Prof. Grażyna Jasieńska sekretarzem międzynarodowego towarzystwa

01.09.2023
Kierująca Zakładem Zdrowia i Środowiska w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM prof. Grażyna Jasieńska została wybrana na sekretarza Międzynarodowego Towarzystwa Ewolucji, Medycyny i Zdrowia Publicznego (ISEMPH) na kadencję 2023-2027. Celem organizacji jest wspieranie komunikacji między naukowcami, studentami, klinicystami i specjalistami w dziedzinie zdrowia publicznego.
więcej o Prof. Grażyna Jasieńska sekretarzem międzynarodowego towarzystwa
"Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski

29.08.2023
Poznaliśmy wyniki 1. rozstrzygnięcia w 12. edycji Uniwersaliów 2.2 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W tym module wsparcie mogą otrzymać wieloletnie projekty dotyczące edycji w języku polskim najważniejszych dzieł kultury, w szczególności humanistyki światowej, w celu wprowadzenia ich do polskiego obiegu kulturowego. Grant w konkursie przyznano dr. hab. Krzysztofowi Bielawskiemu, prof. UJ z Wydziału Filologicznego.
więcej o "Antologia" Jana Stobajosa doczeka się przekładu na język polski
Lepsza diagnostyka chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym

29.08.2023
W ramach 31. finału "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ofiarowała Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu kilka urządzeń, które trafiły do Zakładu Mikrobiologii Klinicznej. Najcenniejszym z nich jest spektrometr masowy IVD MALDI Biotyper Sirius firmy Bruker, który zastąpi dotychczas stosowane manualne i automatyczne metody diagnostyczne służące do identyfikacji drobnoustrojów.
więcej o Lepsza diagnostyka chorób zakaźnych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
Nowo odkryty gatunek motyla nazwany na cześć Kopernika

28.08.2023
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowali o odkryciu nowego gatunku motyla. Występujący wyłącznie w peruwiańskich Andach owad otrzymał łacińską nazwę Catasticta copernicus. W ten sposób badacze składają hołd Mikołajowi Kopernikowi - wybitnemu i wszechstronnemu naukowcowi, w 550. rocznicę jego urodzin.
więcej o Nowo odkryty gatunek motyla nazwany na cześć Kopernika