Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

osiągnięcie

17.11.2023
Badaczki z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazły sposób, który pozwala w bardzo krótkim czasie pozyskać komórki tkanki kostnej gotowe do przeszczepów lub do innego wykorzystania w terapiach regeneracji kości. Metoda polega na pobraniu z tkanki tłuszczowej mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC) i stymulowania ich w sposób, który inicjuje ich różnicowanie w kierunku tkanki kostnej.
więcej o Na UJ opracowano nowy sposób pozyskiwania komórek tkanki kostnej do bezpiecznych przeszczepów
Szpital Uniwersytecki ośrodkiem referencyjnym <span lang="en">Siemens Healthineers</span>

Szpital Uniwersytecki ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers

17.11.2023
Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU) to największy kompleks medyczny w kraju i jeden z najbardziej innowacyjnych w Europie. Ze względu na wykorzystanie najnowocześniejszych technologii medycznych w diagnostyce i terapii szpital stał się ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers, dzięki czemu zarządzający, lekarze i technicy z Polski będą mieli możliwość szkoleń oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z krakowskimi ekspertami.
więcej o Szpital Uniwersytecki ośrodkiem referencyjnym Siemens Healthineers
Grant na opracowanie nowych terapii chorób o podłożu zapalnym

17.11.2023
Dr hab. Anna Więckowska, prof. UJ z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i prof. Izidor Sosič z Uniwersytetu w Ljubljanie zostali laureatami konkursu OPUS 24+LAP/Weave. W swoim projekcie planują otrzymać pierwsze związki typu PROTAC degradujące kinazy TAK1 i IKKβ o działaniu przeciwzapalnym. Na realizację badań polski zespół otrzyma od Narodowego Centrum Nauki (NCN) finansowanie w wysokości ponad 2 mln zł.
więcej o Grant na opracowanie nowych terapii chorób o podłożu zapalnym
Cztery żywioły w <span lang="la">Auditorium Maximum</span> UJ
relacja

Cztery żywioły w Auditorium Maximum UJ

16.11.2023
Neutralność klimatyczna, zrównoważony rozwój, ślad węglowy, bioróżnorodność, gospodarka obiegu zamkniętego – to zagadnienia, które zdominowały naukowe wystąpienia i dyskusje, które toczyły się podczas konferencji ekologicznej "E-Know – 4 żywioły – Człowiek 2050". Wydarzenie skierowane było do szeroko pojętego środowiska akademickiego, ale szczególne cenna była liczna obecność uczniów szkół ponadpodstawowych.
więcej o Cztery żywioły w Auditorium Maximum UJ
Terapia "ostatniej szansy" już niedługo w Szpitalu Uniwersyteckim

16.11.2023
Szpital Uniwersytecki w Krakowie planuje wprowadzenie nowych terapii w hematologii, tzw. terapii CAR-T. Niedawno rozpoczął się proces akredytacyjny. Możliwość taka pojawiła się wraz z przeprowadzką Oddziału Klinicznego Hematologii do nowej siedziby przy ul. Jakubowskiego 2.
więcej o Terapia "ostatniej szansy" już niedługo w Szpitalu Uniwersyteckim