Badacze z UJ laureatami nagród Prezesa Rady Ministrów za rok 2020

Badacze z UJ laureatami nagród Prezesa Rady Ministrów za rok 2020

15.10.2021
Jak co roku Prezes Rady Ministrów uhonorował wybitnych naukowców i artystów. W gronie nagrodzonych za rozprawy doktorskie i habilitacyjne w roku 2021 za rok 2020 znalazło się pięcioro badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr hab. Piotr Łukasik oraz doktorzy Adrian Chrobak, Joanna Luc, Marek Muszyński i Anna Szczepanek.
więcej o Badacze z UJ laureatami nagród Prezesa Rady Ministrów za rok 2020
Uczony z UJ CM nagrodzony za prace nad terapią chorób psychiatrycznych

Uczony z UJ CM nagrodzony za prace nad terapią chorób psychiatrycznych

13.10.2021
Prof. Marcin Kołaczkowski z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM został pierwszym laureatem Nagrody im. Romana Kaliszana. Wyróżnienie otrzymał za opracowanie nowej generacji modulatorów receptorów typu GPCR w poszukiwaniu terapii chorób psychiatrycznych i neurodegeneracyjnych. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 11 października podczas inauguracji roku akademickiego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (GUMed).
więcej o Uczony z UJ CM nagrodzony za prace nad terapią chorób psychiatrycznych
Marian Turski i Anna Brzyska nagrodzeni za zasługi dla dialogu

Marian Turski i Anna Brzyska nagrodzeni za zasługi dla dialogu

08.10.2021
Dziennikarz i historyk Marian Turski oraz działaczka społeczna Anna Brzyska odebrali 8 października w Akademii Ignatianum w Krakowie Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2020, które są przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. O wyborze laureatów decyduje kapituła, której przewodniczy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.
więcej o Marian Turski i Anna Brzyska nagrodzeni za zasługi dla dialogu
Nagroda Narodowego Centrum Nauki dla naukowca z MCB UJ
nagrody mobilna

Nagroda Narodowego Centrum Nauki dla naukowca z MCB UJ

06.10.2021
Dr hab. Sebastian Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (MCB UJ) został laureatem Nagrody Narodowego Centrum Nauki 2021. Kapituła nagrodziła go za szereg publikacji w międzynarodowych czasopismach z obszaru biologii molekularnej, genetyki i biochemii. Gala wręczenia statuetek za rok 2020 i 2021 odbyła się 6 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
więcej o Nagroda Narodowego Centrum Nauki dla naukowca z MCB UJ
Prof. Jan Potempa pierwszym laureatem Nagrody Heisiga

Prof. Jan Potempa pierwszym laureatem Nagrody Heisiga

01.10.2021
Uznany mikrobiolog i biochemik z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał nagrodę jako wyraz uznania za odkrycie biochemicznych mechanizmów związku bakteryjnych chorób przyzębia z reakcjami autoimmunologicznymi, co otworzyło nowe perspektywy walki z chorobą Alzheimera.
więcej o Prof. Jan Potempa pierwszym laureatem Nagrody Heisiga