Web Content Display
Web Content Display
Wiadomości UJ
Wiadomości UJ

Poznaliśmy nazwiska laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała
3 marca w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego zostanie wręczona Nagroda im. ks. Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. W tym roku za twórczość nagrodzona została historyczka Małgorzata Międzobrodzka, a za działalność społeczną - nauczycielka Agnieszka Mysakowska.

Książka literaturoznawcy z UJ nowością w serii Monografie FNP
Książka Kacpra Kutrzeby "Kalekująca nowoczesność a literatura. Dialektyczne przygody u zarania polskiej modernizacji" to nowa pozycja, która ukazała się w serii wydawniczej Monografie FNP - prestiżowym cyklu oryginalnych i odkrywczych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych wyłanianych w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku.

UJ zakończył rozbudowę kampusu filologicznego w centrum Krakowa
Dobiegła końca modernizacja Małego Paderevianum. Użytkownikami nowoczesnego obiektu będą instytuty Filologii Klasycznej oraz Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Inwestycja pochłonęła kilkanaście milionów zł. - To dobrze ulokowane pieniądze. Kampus filologiczny został domknięty. Mamy własną wieżę Babel i obiecujemy, że nie pomieszamy w niej języków - przekonuje dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ.

Bez zmian w kierownictwie Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej
Prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki zatwierdził nominację Marka Szwarczyńskiego na drugą kadencję na stanowisku dyrektora Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie (UKS). Kandydaturę tę wskazała komisja powołana do przeprowadzenia postępowania konkursowego, której posiedzenie odbyło się 17 stycznia br.

Minister ds. edukacji, młodzieży i sportu kraju związkowego Brandenburgia z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
2 lutego 2023 roku rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel gościł w Collegium Novum delegację niemiecką pod przewodnictwem minister ds. edukacji, młodzieży i sportu Kraju Związkowego Brandenburgia Britty Ernst.

Prof. Andrzej Betlej nadal w Radzie Muzeum Łazienki Królewskie
W Warszawie odbyła się uroczystość powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum Łazienki Królewskie na kadencję 2022-2026. Członkiem do tego gremium przez kolejne 4 lata pozostanie dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i jednocześnie dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nowa wizja uniwersyteckiej współpracy międzynarodowej w ramach projektu European Degree label
Ogólnoeuropejskie konsorcjum sześciu związków uniwersyteckich uzyskało wsparcie Komisji Europejskiej dla ED-AFFICHE dotyczące pilotażu European Degree label finansowanego z programu Erasmus+. Ta bezprecedensowa współpraca umożliwi uniwersytetom europejskim: Una Europa, 4EU+, CHARM-EU,EC2U, EU-CONEXUS i Unite! podjęcie odważnych kroków w kierunku realizacji European Degree label. Korzystając ze wspólnej wiedzy eksperckiej, konsorcjum będzie dążyć do usprawnienia procesu opracowywania wspólnych dyplomów, co stanowi główny element projektu.

Uniwersytet Jagielloński z własną misją kosmiczną w ramach grantu ERC
Kolejne rozdanie prestiżowych grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC). 3 mln euro na realizację projektu HYADES, w ramach którego powstanie dedykowany teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym, przyznano dr. Michałowi Drahusowi. 5-letni projekt realizowany będzie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wysoka forma sportowa futsalistek AZS UJ
Sukcesem Reprezentacji Uniwersytetu Jagiellońskiego zakończył się półfinałowy turniej AMP w futsalu kobiet, który rozegrany został w dniach od 26 do 29 stycznia na akademickich arenach Lublina. Podopieczne Bartłomieja Łukacza i Krzysztofa Mastalerza przez rozgrywki grupowe przeszły niczym tornado, a w dalszej części turnieju potwierdziły tylko swój potencjał.

Uczeni z Krakowa i Kioto zbadają rolę wisfatyny we wczesnej embriogenezie
Dr Patrycja Kurowska z Wydziału Biologii UJ została laureatką programu w ramach współpracy Polskiej Akademii Nauk z Japońskim Towarzystwem Popierania Nauki. Dzięki realizacji projektu "New insight on visfatin (Nampt) role in mouse embryo development" możliwa będzie wymiana młodych naukowców pomiędzy Pracownią Fizjologii i Toksykologii Rozrodu Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ a Laboratorium Biologii Rozrodu Uniwersytetu w Kioto.

Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim
Wykładem prof. Aleksandra Skotnickiego pt. "Kopernik w Krakowie. Kraków Kopernikowi", który został wygłoszony 26 stycznia w Librarii Collegium Maius UJ symbolicznie zainaugurowano krakowskie obchody Roku Mikołaja Kopernika organizowane z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma.

Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Dzięki inicjatywie Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, Uniwersytet Jagielloński, przy współudziale UJ Collegium Medicum oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, od lat przypomina o kolejnych rocznicach wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz. Z tej okazji co roku w terminie zbliżonym do 27 stycznia w Collegium Novum UJ organizowane są sesje naukowe.

Finał pierwszej edycji Nagrody im. Zofii i Jana Włodków
24 stycznia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu o Nagrodę im. Zofii i Jana Włodków, której celem jest honorowanie najlepszej pracy magisterskiej w dziedzinie nauk humanistycznych dotyczącej problematyki ziemiańskiej, w tym wkładu ziemiaństwa w tworzenie i rozwój państwowości na różnych etapach historii Polski, zaangażowania w rozwój rolnictwa i przemysłu, działalności publicznej, wojskowej, naukowej oraz w dziedzinie kultury i oświaty, a także zasług patriotycznych.

Badacze Uniwersytetu Jagiellońskiego stypendystami fundacji Fulbrighta
Dobiegła końca procedura konkursowa dla programów Fulbright STEM Impact Award 2022-23 i Fulbright Senior Award 2023-24. W gronie laureatów znaleźli się naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Wydziału Filozoficznego UJ. Dzięki uzyskanym stypendiom zrealizują własne projekty badawcze w Stanach Zjednoczonych.

Prof. Jonathan Heddle otrzymał Nagrodę Profesury Leverhulme
Kierownikowi zespołu naukowego w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (MCB) przyznano ok. 23 mln zł nagrody Leverhulme International Professorship. Przyznane wyróżnienie jest prestiżowym tytułem, który zachęca wiodących światowych naukowców do objęcia stałych stanowisk profesorskich w Wielkiej Brytanii. Otrzymane finansowanie pomoże założyć Centrum Programowalnej Materii Biologicznej na Uniwersytecie w Durham.

Nagroda imienia Artura Rojszczaka dla badaczki z UJ CM
Dr Magdalena Mijas z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum została laureatką 16. konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka, dla upamiętnienia tragicznie zmarłego filozofa i człowieka o wielkiej dobroci, wrażliwości oraz nieprzeciętnym podejściu do świata.

Profesor Jacek Popiel doktorem honoris causa kieleckiej uczelni
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel odebrał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK). Ten znakomity polski literaturoznawca i teatrolog jest drugim przedstawicielem społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni, któremu przyznano tę zaszczytną godność.

Piłkarki oraz trener AZS UJ nominowani w plebiscycie MZPN
Małopolski Związek Piłki Nożnej wraz z krakowskim oddziałem "Gazety Wyborczej" ogłosił XXVIII Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski. Za rok 2022 w kategorii "Piłkarka roku" nominowane zostały trzy zawodniczki drużyny AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego, występujące w ekstralidze piłki nożnej kobiet - Katarzyna Daleszczyk, Karolina Klabis i Anna Zapała. Natomiast w kategorii "Najlepszy trener" drużyny kobiecej nominację uzyskał trener "Jagiellonek" Krzysztof Krok.

Środowisko naukowe apeluje o wsparcie więźniów politycznych w Iranie
Obrońcy praw człowieka szacują, że zagrożonych egzekucją - już skazanych bądź oczekujących na wyrok - jest w Iranie około 100 osób. Polscy iraniści apelują o przyłączanie się do akcji wsparcia więźniów skazanych za udział w protestach. Autorami petycji są pracownicy Zakładu Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod listem otwartym, którego treść publikujemy poniżej, podpisali się przedstawiciele nauki zarówno z polskich, jak i zagranicznych szkół wyższych.

Najmłodszy profesor w Polsce nagrodzony przez Pracodawców RP
Profesor Mateusz Hołda z Katedry Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum otrzymał Wektora 2022. Wyróżnienie to przyznano mu za ponadprzeciętne dokonania w świecie nauki i wyznaczenie własnej ścieżki rozwoju oraz za bycie najmłodszym w historii Polski naukowcem z tytułem profesora.