Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
UJ Main Site Portlet
UJ Main Site Portlet

W Uniwersytecie Jagiellońskim odbywa się Kongres Polskiego Przekładoznawstwa
- W badaniach nad przekładem prowadzonych w wielu polskich ośrodkach dzieje się bardzo dużo. Nie mieliśmy jednak dotąd platformy, która by te różnorakie działania spajała, dając całemu środowisku szansę na integrację. Potrzebna jest możliwość spotkania w szerszym gronie, wzajemnego poznania się. Chcemy, aby kongres stał się przestrzenią wymiany myśli i informacji - mówiła, otwierając zorganizowany po raz pierwszy Kongres Polskiego Przekładoznawstwa, prof. Magda Heydel.

Ewakuowano pacjentów i personel Szpitala Uniwersyteckiego
We wtorek w nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie znaleziono 2 podejrzane pakunki. Przybyłe na miejsce służby zarządziły ewakuację części kompleksu. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które odbywają się regularnie i są doskonałą okazją do nauki, jak zachować w niestandardowych sytuacjach.
![Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]](/documents/10172/150715368/swieto.jpg/7ded2dc8-5d6b-41f6-9457-42bcfc5d6669?t=1652356671923)
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
Jako kontynuatorzy dzieła zapoczątkowanego przez założycieli krakowskiego Studium Generale jesteśmy wszelako dalecy od tego, aby spocząć na laurach. Mierzymy się wszak nieustannie z coraz to nowymi wyzwaniami, które wymagają od nas roztropności, determinacji, umiejętności wynajdywania rozwiązań dla problemów i sytuacji, które stają na naszej drodze - mówił podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Dwie laureatki konkursu MSCA zrealizują na UJ swoje projekty badawcze
Dr Dominika Kwaśna oraz dr Ewa Oleszycka otrzymały stypendia przyznawane w ramach konkursu ERA Fellowship. Tym samym znalazły się wśród zaledwie 50 osób z całego świata, których wnioski zostały najlepiej ocenione i skierowane do finansowania. Badaczki zatrudnione zostaną w ramach swoich grantów na Uniwersytecie Jagiellońskim jako instytucji goszczącej.

Badaczki z UJ na premierowej liście rankingowej Miniatura 6
Już wkrótce dr hab. Katarzyna Dubas-Jakóbczyk, dr Magdalena Maciuszek i dr inż. Monika Stefańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego będą mogły rozpocząć badania wstępne i pilotażowe dzięki finansowaniu z Narodowego Centrum Nauki (NCN). Badaczki znalazły się na pierwszej liście rankingowej szóstej edycji konkursu Miniatura na pojedyncze działania naukowe.

Promocje habilitacyjne Wydziału Chemii
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców z Wydziału Chemii UJ, które odbyły się 17 maja w auli Collegium Maius UJ. 21 pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.

Uniwersytet Jagielloński gościł delegację naukowców z Charkowa
14 maja Uniwersytet Jagielloński odwiedziła rektor Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego prof. Tetiana Kaganowska wraz z poprzednim rektorem tej uczelni prof. Vilem Bakirowem. Delegację przyjęła w swoim gabinecie prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec, której towarzyszyli dr hab. Piotr Bajor, prof. UJ z Instytutu Nauk Politycznych UJ oraz prof. Leszek Korporowicz z Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ.

Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego
W sobotę 14 maja w murach Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego obył się koncert z okazji 658. rocznicy założenia Uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego. Słuchacze mieli okazję zapoznać się z najpiękniejszymi ariami i duetami operetkowymi oraz fragmentami z operowych arcydzieł Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej.

Koncert plenerowy w Ogrodzie Botanicznym UJ
13 maja w Ogrodzie Botanicznym UJ odbył się koncert "Piotr Nalepa Breakout Tour", który dedykowany był pamięci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej, założycielom zespołu Breakout. Hasłem przewodnim koncertu było "Stop wojnie - No War".

"Nature Communications" donosi o badaniach naukowców z UJ
Na łamach prestiżowego czasopisma "Nature Communications" ukazała się praca "Triplet-driven chemical reactivity of β-carotene and its biological implications", która powstała pod kierownictwem prof. Leszka Fiedora z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W badaniach uczestniczyli również naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) i Uniwersytetu w Niszu (Serbia).

Młodzi naukowcy z UJ ze stypendiami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) ogłosiła wyniki konkursu START 2022. Prestiżowe stypendia otrzyma 10 wybitnych, młodych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku stypendia zostały przyznane po raz 30. Laureaci programu otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

Otwarto Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM
Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum uroczyście otworzył 10 maja nowoczesne Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ CM (CIEM UJ CM). Jednostka mieści się przy ul. Medycznej 7 w Krakowie-Prokocimiu. Rozbudowa i przebudowa tego budynku, a także wyposażenie, kosztowały 51 mln zł - to środki z Unii Europejskiej, z Ministerstwa Zdrowia oraz środki własne uczelni.

Badaczki z Ukrainy będą pracowały na Uniwersytecie Jagiellońskim
Dr Tetiana Tatarchuk i dr Halyna Dovhan będą kontynuowały kariery naukowe w najstarszej polskiej uczelni. W Krakowie będą prowadziły badania nad nowymi heterogenicznymi reakcjami katalitycznymi oraz rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi cyfryzacji ukraińskiej administracji publicznej. Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło właśnie program specjalny dla badaczy uciekających przed wojną.

Prof. Wojciech Nowak i prof. Andrzej Matyja – Małopolanin i Człowiek Roku 2020
Uroczyste wręczenie tytułów Małopolanina Roku oraz Człowieka Roku, które przyznawane są odpowiednio przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski i Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP odbyło się 10 maja w auli Collegium Novum UJ. Dyplomy laureatom wręczali wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk oraz rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Reprezentantki UJ najlepsze podczas AMP w trójboju siłowym
Zwycięstwem Uniwersytetu Jagiellońskiego w klasyfikacji generalnej kobiet zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski (AMP) w trójboju siłowym klasycznym, które w ubiegły weekend były rozgrywane w Katowicach. Dwudniowa impreza organizowana przez Uniwersytet Śląski skupiła 318 zawodników i 146 zawodniczek rywalizujących w przysiadzie ze sztangą, wyciskaniu na leżąco oraz w martwym ciągu.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy ma nowego dyrektora medycznego
Trwają zmiany w modelu funkcjonowania Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Dyrektor placówki dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ rozpisał konkurs na stanowisko zastępcy do spraw medycznych. Zwyciężył prof. Rafał Chrzan, uznany specjalista w dziedzinie urologii dziecięcej. Nowy dyrektor medyczny rozpoczął urzędowanie 1 maja.

Uniwersytety z Irlandii i Szwajcarii przystąpiły do Una Europa
9 maja w Dzień Europy do sojuszu 9 wiodących europejskich uniwersytetów badawczych Una Europa dołączyły University College Dublin (UCD) i Universität Zürich (UZH). Będzie on teraz liczył ponad 0,5 mln studentów i prawie 100 tys. pracowników oraz miliony słuchaczy wirtualnych.

SU podsumował olbrzymi projekt na wyposażenie nowej siedziby
Ponad 236 milionów złotych dofinansowania, blisko 5 lat trwania, prawie 90 przeprowadzonych przetargów, w ramach których zawarto ponad 300 umów - tak w skrócie można opisać realizację projektu "Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim", który z uwagi na zakres oraz kwotę był pierwszym tak dużym przedsięwzięciem w historii placówki. Jej dyrekcja ogłosiła zakończenie realizacji zadania 9 maja w Dzień Europy.

Wolontariusze z UJ wspierają Kraków w niesieniu pomocy uchodźcom
Kraków, od samego początku napływu ukraińskich uchodźców i ewakuowanych do Polski, okazał się bardzo istotnym węzłem komunikacyjnym. W ostatnim tygodniu lutego 2022 roku różne działania wspierające realizowane przez studentów i wykładowców Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zyskały strukturę wzajemnego wsparcia pod nazwą Inicjatywa dla Ukrainy (IDU).

Medycy z Krakowa zakupili specjalistyczny sprzęt dla szpitala we Lwowie
Wysokospecjalistyczne narzędzia chirurgiczne o wartości prawie 70 tysięcy złotych trafią do Szpitala Klinicznego Państwowej Straży Granicznej we Lwowie. Zakupiono je z pieniędzy zebranych przez pracowników Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w ramach trwającej ponad miesiąc wewnętrznej zbiórki "Pomoc dla Ukrainy".